17 spółek polecanych na 2023 r.

opublikowano: 08-12-2022, 14:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy z BM mBanku przedstawili kluczowe pomysły inwestycyjne na przyszły rok i ocenili perspektywy wybranych sektorów.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jak analitycy oceniają takie branże, jak banki, surowce i ecommerce,
  • na które spółki radzą postawić w pierwszym półroczu 2023, a na które w drugim,
  • jakie są ich kluczowe pomysły inwestycyjne, a których spółek radzą unikać.

Nowy rok na giełdzie - tak jak mecz piłkarski - zdaniem ekspertów biura będzie podzielony na dwie połowy: w pierwszej trzeba mieć nastawienie raczej defensywne, w drugiej można będzie nabrać odwagi i na atak wystawić spółki cykliczne.

Faworytami na pierwszą część roku są telekomy i spółki IT.

“Preferujemy spółki z dobrą sytuacją bilansową i wysokim potencjałem do generacji gotówki i wypłaty dywidendy. Najatrakcyjniej prezentują się: Orange Polska oraz Comarch. W drugim półroczu sektor TMT (z wyjątkiem Wirtualnej Polski) będzie zachowywać się gorzej na tle wzrostu całego rynku” - prognozują analitycy.

Natomiast drugą część roku polecają polskie banki (w pierwszej preferowane są czeskie, którymi też zajmują się analitycy biura), ponieważ wcześniej na podejściu inwestorów ciążyć będą obawy związane z wyrokiem TSUE w sprawie zasadności wynagradzania za pożyczony kapitał i polityka (wybory parlamentarne). Po słabszym pierwszym półroczu zyski poprawić powinny spółki przemysłowe wskutek spadających cen surowców.

W gronie polecanych spółek znalazły się MOL i PKN Orlen, których akcje notowane są z dużym, 50-procentowym dyskontem do grupy porównawczej. Zdaniem ekspertów nawet w normalizującym się otoczeniu zysku sektora będą ponadprzeciętne.

Na recesję odporny ma być sektor gier (za spółki z największym potencjałem uznano CD Projekt i 11 bit studios), któremu sprzyjać będzie wysoki kurs dolara i zbliżające się premiery.

Spółki spożywcze będą zdaniem analityków kontynuować raportowanie świetnych wyników w kolejnych kwartałach. W drugim półroczu poprawie powinien ulec sentyment do spółek odzieżowych. Do przecenionego sektora e-commerce eksperci mają pozytywne nastawienie, a za top picki uważają Allegro i Shopera.

Wśród preferowanych spółek nie ma natomiast energetycznych. W ocenie specjalistów BM mBanku agresywna interwencja rządu nie tylko pogrzebała szanse na rekordowe zyski, ale tworzy ryzyko dla marżowości w obrocie. Oczekiwane wydzielenie aktywów węglowych może ich zdaniem w obecnych warunkach się nie wydarzyć.

Negatywna rekomendacja dotyczy ponadto KGHM ze wzgledu na wyzwanie, jakim w krótkim terminie jest spowolnienie gospodarcze, kryzys i na chińskim rynku nieruchomości oraz problemy ze wzrostem liczby zakażeń Covid-19 w Chinach.

Kluczowe pomysły inwestycyjne*

Pozytywne: 11 bit studios, Allegro, CD Projekt, CEZ, Comarch, Grupa Kęty, Inter Cars, Kruk, LPP, MOL, Orange Polska, PKN Orlen, Santander Bank Polska, Selvita, Shoper, STS Holding, Synektik

Negatywne: CCC, GPW, KGHM, PGE, Sygnity, Tauron

*dotyczy spółek z GPW.

Źródło: Raport BM mBanku z 1 grudnia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane