DM BOŚ: Zyski rosną, ale wyceny nie kuszą

Tendencje w wynikach spółek są pozytywne, ale poprawa została już zdyskontowana — uważają analitycy DM BOŚ

W pierwszym kwartale powtarzalne zyski spółek, monitorowanych przez analityków brokera, wzrosły o 30 proc., wobec 36-procentowej zwyżki w czwartym kwartale 2016 r. Dynamika w kolejnych kwartałach będzie równie wysoka i wspierać będzie kursy akcji na GPW, ale obecne wyceny nie są kuszące, uważają analitycy Domu Maklerskiego BOŚ. Ich bieżąca wycena fundamentalna WIG to 57,3 tys. pkt. — to 6 proc. poniżej obecnych notowań.

Zobacz więcej

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Fot. Marek Wiśniewski

Lepiej od oczekiwań

Specjaliści podkreślają, że na imponującą dynamikę skumulowanych zysków spółek trzeba patrzeć przez pryzmat tego, że w znacznej mierze jest to konsekwencja skokowej poprawy powtarzalnych zysków KGHM i JSW.

„Po wyłączeniu tych dwóch spółek oczekiwana dynamika powtarzalnego zysku netto pokrywanych przez nas spółek w ujęciu r/r w całym 2017 r. spada z 28 do 15 proc. Oznacza to, że oczekiwany przeciętny, przypadający średnio na spółkę) wzrost powtarzalnych zysków netto będzie zauważalnieniższy, niż implikowałyby to zbiorcze prognozy” — głosi raport, podsumowujący rezultaty finansowe giełdowych firm za pierwszy kwartał.

Były one kilka procent wyższe od oczekiwań analityków za sprawą nie tylko dużych spółek, ale także małych i średnich. Pozytywnie zaskoczyły sektor chemiczny, TMT i nieruchomości. W ujęciu zbiorczym największy spadek powtarzalnych zysków r/r wystąpił w sektorze dóbr konsumpcyjnych, dóbr podstawowych i bankowym, natomiast największy wzrost r/r był widoczny w sektorze chemicznym, wydobywczym i maszyn górniczych.

Nowi faworyci

Analitycy DM BOŚ dodali 5 spółek do listy tych, które akcje, ich zdaniem, mogą się zachowywać lepiej od rynku w najbliższych tygodniach. Wśród wybrańców są Enel-Med, GTC, Famur i Unimot, a także Sanok. Jak pod ślono, wpływ na tę osta wysokich cen surow w pierwszym kwartale ok się zdecydowanie mniej b sny, niż oczekiwali analit a ponadto zarząd zapo dział wypłatę wysokiej d dendy (3,6 zł na akcję). M być ona jeszcze wyższa (4 zł na akcję), bo taki wnio zgłosił Aviva OFE BZ WBK, większy akcjonariusz spół Oprócz tej piątki na li są 11 bit Studios, Asbis, Ass SEE, Budimex, CD Proj Ergis, JSW, Idea Bank, Lo LSI Software, Marvi Medicalgorithmics, O PKN Orlen, Robyg, To Investments i Vindexus. Z zestawu wypadły natom Vistula, Netia, LPP, tra i Asseco Business Solution Wśród spółek, które m się zachowywać gorzej rynku, są Asseco Pola CI Games, Comp, Cyfr Polsat, Eurocash, Getin No Orange Polska, Pekao, i Tauron.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BOŚ: Zyski rosną, ale wyceny nie kuszą