DM BZ WBK ostrożniej podchodzi do rynku akcji

Kamil Zatoński
opublikowano: 25-10-2010, 00:00

W najnowszej strategii analitycy biura zmienili rekomendację dla akcji z "przeważaj" do "niedoważaj"

"Przekonanie, iż Fed zdecyduje się na utrzymanie polityki stymulującej wzrost gospodarczy w USA na najbliższym posiedzeniu zachęciło inwestorów do ulokowania przez ostatnie 4 tygodnie rekordowej kwoty 18 mld USD w funduszach inwestujących na rynkach wschodzących" — czytamy w strategii DM BZ WBK, wydanej 20 października.

Zdaniem analityków, z chwilą kiedy Fed faktycznie ogłosi plan utrzymania polityki monetarnego luzowania, rynki akcji wejdą w korektę, która jednak nie będzie tak głęboka, jak można było się spodziewać jeszcze miesiąc temu. Powód? Nadspodziewanie dobry początek sezonu wyników z trzeciego kwartału w USA. Z grupy ponad jednej trzeciej spółek wchodzących w skład indeksu SP 500 aż 92 proc. pochwaliło się zyskami lepszymi od oczekiwań, co jest najlepszym wynikiem w historii. Spółki ponownie zaskakują pozytywnie przychodami, czego nie można było powiedzieć po drugim kwartale 2010.

"Zainicjowanej przez zagranicznych graczy przeceny nie zamortyzują krajowe fundusze i instytucje finansowe" — przekonują analitycy DM BZ WBK. Po pierwsze — zaangażowanie funduszy emerytalnych w akcje jest bowiem bardzo wysokie — najwyższe od grudnia 2007 r. Po drugie — w ostatnim czasie środki napływają przede wszystkim do funduszy rynku pieniężnego i obligacyjnych. Od początku roku trafiło do nich aż 7,5 z 9 mld zł (a więc ponad 80 proc.), ulokowanych w sumie w TFI. Po trzecie — w odróżnieniu od spółek amerykańskich, polskie firmy raczej nie zachwycą wynikami z III kwartału. Specjaliści DM BZ WBK prognozują 11-procentowy spadek zysku netto polskich blue chipów (prognozy wyników są oczyszczone z rewaluacji walutowych w spółkach paliwowych). Wreszcie po czwarte — do końca roku można się spodziewać wysypu ofert pierwotnych i wtórnych.

"Dlatego zmieniamy zalecenie dla rynku akcji na najbliższy miesiąc z "przeważaj" do "niedoważaj". Zgodnie ze strategią podaną przez DM BZ WBK, na początku roku oczekujemy jednak, że będzie to ostatnia z trzech korekt na rynku akcji założonych na 2010 r.. Jednocześnie podtrzymujemy, że na koniec roku indeks WIG20 osiągnie zakładane przez nas 2850 pkt" — głosi raport.

W gronie blue chipów specjaliści radzą zwrócić uwagę na PGE, CEZ, BRE, PGNiG, TP, Asseco Poland i Cyfrowy Polsat. Zalecenie "niedoważaj" wystawiono natomiast dla KGHM, PKN, Lotosu, Pekao, PKO BP, Getinu i TVN. Zmniejszono jednocześnie z 20 do 10 proc. udział w portfelu akcji małych i średnich spółek. Włączono do niego ZA Tarnów i Netię, usunięto z kolei EFH.

Rekomendowany portfel Średnich spÓŁek*

Amica, City Interactive, Cormay, Integer, Kruszwica, Mercom, Mirbud, Netia, Prochem, Protektor, Rainbow Tours, Stalprofil, Synthos i Tarnów

*źrodło: DM BZ WBK

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane