DM BZWBK: GPW grożą kolejne spadki

Marek Druś
opublikowano: 19-07-2002, 09:38

Wczorajsza sesja zakończyła się silnymi spadkami indeksów, WIG-20 stracił 2,8%, a WIG 2,2%, w efekcie wzrosty z sesji zostały całkowicie zniesione. Po nieco wyższym otwarciu na rynku przez resztę sesji dominowała strona podażowa, w wyniku czego na wykresach dziennych ukształtowały się długie czarne świece mający negatywny wydźwięk, sugerujące dalsze pogłębienie spadków. Mając na względzie słabe zamknięcie na rynku amerykańskim dzisiaj należałoby oczekiwać niższego otwarcia i dalszych spadków. Tym nie mniej mam wrażenie, że na ostatnich sesjach następuje akumulacja akcji przed silniejszym ruchem w górę. Na początku tego tygodnia obroty były bardzo małe, a wczoraj jak i w środę obrót znacząco wzrósł, co w połączeniu z dość istotnym spadkiem cen w ostatnich tygodniach wskazuje na zakupy w oczekiwaniu na wzrosty. Ewentualne pogłębienie tendencji spadkowej winno odbyć się przy znaczącym spadku wolumenu, co byłoby potwierdzeniem siły rynku. Na WIG-20 najbliższym wsparciem jest minimum z 16-07 na 1.138 pkt. W przypadku jego pokonania należy się liczyć ze spadkiem do 1.100 pkt. Silnym sygnałem kupna, a zarazem potwierdzeniem optymistycznych oczekiwań będzie pokonanie wczorajszego maksimum na 1.187 pkt.

Największy wpływ na negatywny przebieg sesji miały bez wątpienia walory KGHM, które silnie traciły od początku sesji. W efekcie kurs przełamał wsparcia na 13,50 i 12,85 zł i na zamknięciu papier ten stracił 6,2%. Obecnie najbliższe wsparcie znajduje się na 12,50 zł. Trudno znaleźć uzasadnienie tak silnej przeceny, gdyż spółka nie podawała jakichkolwiek informacji. Ponadto silnie zniżkowały akcje PKN, które straciły ponad 3%. Nie widać końca wyprzedaży Mostostalu Zabrze, który spadł o 24% i zamknął się na 1,15 zł. Myślę, że dno na tym papierze jest już blisko, a odreagowanie będzie silne.

Kontrakty terminowe - Na wczorajszej sesji zostało zniesione 76,8% wzrostu od lokalnego minimum na 1.145 pkt. do 1.194 pkt. Najbliższe wsparcia to poziom 1.151 pkt. oraz 1.145 pkt. Spadek poniżej tych poziomów będzie negatywnym prognostykiem. Silnym sygnałem kupna będzie pokonanie maksimum na 1.194 pkt.

Tomasz Jerzyk, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: GPW grożą kolejne spadki