DM BZWBK: Na GPW spadki

Dom Maklerski BZ WBK SA
12-05-2006, 18:01

Po wczorajszej, niespodziewanie mocnej sesji wzrostowej, dzisiaj optymizm na GPW ulotnił się równie nieoczekiwanie i indeks WIG 20 zanotował spory spadek (-1.25%), ale w trakcie sesji było dużo gorzej i dopiero ostatnie pół godziny notowań przyniosło pewną poprawę sytuacji.

Po wczorajszej, niespodziewanie mocnej sesji wzrostowej, dzisiaj optymizm na GPW ulotnił się równie nieoczekiwanie i indeks WIG 20 zanotował spory spadek (-1.25%), ale w trakcie sesji było dużo gorzej i dopiero ostatnie pół godziny notowań przyniosło pewną poprawę sytuacji.

Bezpośrednim impulsem do przeceny były ponad procentowe spadki indeksów amerykańskich w czwartek oraz mocno osłabiająca się w trakcie dnia złotówka, jednak główna przyczyna przeceny to według mnie to narastające od dłuższego czasu rozchwianie emocjonalne naszego rynku znajdujące swój wyraz np. w rosnącej zmienności. Abstrahując od dalszego rozwoju wydarzeń wydaje się, że taki stan rzeczy utrzyma się w następnych dniach i raczej nie oczekiwałbym na razie uspokojenia na rynku.

Na rynku blue chipów liderem spadków był PKN Orlen (-3.97%) po zapowiedzi słabszych od oczekiwań wyników I kwartału. Oprócz Orlenu spore spadki zanotowały KGHM (-2.96%), TVN (-3.20%), Agora (-3.38%) oraz Prokom (-3.40%). Na plusie udało zakończyć się sesję tylko czterem spółkom z WIG-u 20, z czego wzrosty Netii, GTC i TPSA były raczej symboliczne, a naprawdę efektowną zwyżką popisał się tylko Boryszew (+6.10%). Spadek na rynku największych spółek zmroził także atmosferę na szerokim rynku i w przeciwieństwie do poprzednich sesji trudno było o spektakularne wzrosty. O ponad 20% wzrósł kurs walorów Masters, co zapewne jest efektem zbliżającej się zmiany rynku notowań. Inne wzrostowe spółki, pomijając te o marginalnej aktywności handlujących, to Eldorado (+12.50%), Gant (+7.28%), Pepees (+4.55%), Ampli (+6.16%) i FAM (+5.63%). Z punktu widzenia AT warto zwrócić uwagę na wzrost kursu Provimrolu, nie tylko efektowny (+12.64%), ale także bardzo istotny dla technicznego wizerunku tego waloru, ponieważ dzisiaj pokonany został szczyt sprzed dwóch lat na poziomie 19.25 zł, co powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Oceniając rynek z perspektywy tygodnia i w kontekście nadchodzących sesji muszę przyznać, że od dosyć dawna sytuacja nie była tak niejednoznaczna. Wykres WIG-u 20 w ujęciu dziennym nadal nie zdradza objawów jakiegoś ekstremalnego wykupienia, chociaż zwracam uwagę na negatywne dywergencje na RSI(28) oraz bardzo wysoką wartość MACD, który jest bliski wygenerowania sygnału sprzedaży. W ujęciu tygodniowym sytuacja wygląda moim zdaniem zdecydowanie gorzej i tutaj ostrzeżenia przed nadchodzącą większą korektą są dużo wyraźniejsze. Reasumując, oczekuję wejścia rynku w korektę jeszcze w maju, a przyszły tydzień może dać jeszcze szanse na zamknięcie pozycji, niewykluczone, iż po bardzo dobrych cenach, ponieważ przy aktualnej zmienności nowego szczytu na WIG-u 20 absolutnie nie można wykluczyć. Wariant, który według mnie jest mniej prawdopodobny to pokonanie przez wykres poziomu 2420 pkt. i wejście rynku w hiperbolę kończącą całą hossę. W bardzo krótkoterminowym ujęciu potwierdzeniem wejścia rynku w większą korektę może być złamanie sekwencji coraz wyższych dołków na wykresie WIG-20, a więc zamknięcie niższe niż 3252.48 pkt.

Sławomir Koźlarek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Na GPW spadki