DM BZWBK: Silne spadki na GPW

Dom Maklerski BZ WBK SA
19-12-2006, 19:45

Dzisiejsza sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów, a najbardziej odczuły to spółki z sektora nowych technologii oraz duże spółki.

Dzisiejsza sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów, a najbardziej odczuły to spółki z sektora nowych technologii oraz duże spółki zgrupowane w WIG-20.

Motywem, który wyznaczył sentyment był poranny krach na giełdzie w Tajlandii, gdzie główny indeks SET stracił dziś prawie 15%, choć w trakcie sesji spadek był jeszcze głębszy. Mam wrażenie, iż fakt ten skłonił inwestorów do pozbywania się akcji na większości giełd, co również dotknęło warszawski parkiet. Sesja miała jednostronny przebieg, bowiem od otwarcia do samego zamknięcia inicjatywa należała do sprzedających, a o supremacji sprzedających świadczy chociażby ekstremalnie negatywna szerokość rynku, gdzie 253 spółki straciły na wartości, a zwyżkę odnotowało jedynie 17 papierów, co daje wskaźnik 14,8 do 1. Taki układ wskazuje na ucieczkę od akcji i sugeruje dalsze pogłębienie tendencji spadkowej. W gronie największych spółek spadek odnotowały wszystkie spółki, a najbardziej ucierpiały papiery Biotonu, CEZ-u oraz Pekao i TVN. W przypadku pierwszej ze spółek do wyprzedaży przyczyniła się publikacja na pierwszej stronie ogólnopolskiego dziennika dotyczącego kanadyjskiego wynalazku, który ma zastąpić sztandarowy produkt Biotonu insulinę.

Spółka zwołała konferencję prasową w ciągu dnia, by uspokoić inwestorów, ale niewiele to pomogło, bowiem w drugiej części została odtajniona negatywna rekomendacja dla spółki wydana przez analityków konkurencyjnego domu maklerskiego, którzy obniżyli poziom docelowy dla spółki do 2,13 zł. W moim odczuciu akcje tej spółki prawdopodobnie dziś wyznaczyły swoje dno i na kolejnych sesjach winny ostro zwyżkować. Przebicie 2,65 zł będzie sugerowało korekcyjny charakter spadku i co za tym idzie będzie to oznaczało wzrost do nowego szczytu. Dlaczego tak uważam, odpowiedź leży w strukturze spadku, gdzie pojawiła się formacja trójkąta. Jak powszechnie wiadomo trójkąty nie mogą pojawić się w falach drugich w impulsach spadkowych, w związku z czym należy przyjąć, iż trójkąt był korekcyjną falą B w korekcyjnej trójce.

Tomasz Jerzyk

Analityk Techniczny

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Cez

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Silne spadki na GPW