DM BZWBK: Wzrosty na GPW powinny być kontynuowane

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 28-07-2005, 17:03

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a sesja pozostanie w pamięci inwestorów z racji przebicia psychologicznego pułapu 30000 pkt. przez WIG.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a sesja pozostanie w pamięci inwestorów z racji przebicia psychologicznego pułapu 30000 pkt. przez WIG.

Wzrostom na rynku sprzyjała pozytywna sytuacja na innych giełdach oraz przychylne przyjęcie przez inwestorów wyników TP S.A., które okazały się lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Akcje na zamknięciu zyskały ponad 3,5%, a obroty na spółce przekroczyły 150 mln zł. Kolejnym papierem, który zachował się pozytywnie był PKN, który był dziś notowany po raz pierwszy bez prawa do dywidendy, co nominalnie przyczyniło się do spadku ceny akcji, jednakże w odniesieniu do ceny odniesienia papier zyskał 3%. Przyczyn wzrostu doszukiwałbym się w pozytywnej reakcji rynków globalnych na wyniki światowego lidera spółki Exxon Mobil, który podał wyniki w trakcie dzisiejszej sesji. Fakt, iż spółka była notowana bez prawa do dywidendy sprawił, iż WIG-20 odnotował relatywnie słabszy wzrost. W gronie liderów znalazły się również akcje Agory, które odnotowały wzrost do kilkuletniego maksimum na 71 zł. Najsłabsze wrażenie, z dużych spółek pozostawił KGHM, co w moim odczuciu wynikało z chęci realizacji zysku na akcjach spółki, po znacznym wzroście. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym inwestorów do sprzedaży akcji spółki, może być oczekiwanie na silniejszy ruch korekcyjny na rynku surowca.

Obroty na sesji wyniosły 740 mln zł, a przeważająca liczba spółek odnotowała wzrost kursu. Tym nie mniej, w dalszym ciągu dość tajemniczo wygląda sytuacja na rynku terminowym, gdzie utrzymuje się trwała niewiara w możliwość kontynuacji dalszego wzrostu. Mimo nowych maksimów indeksu i kontraktu w karnecie przeważają wielkościowo zlecenia sprzedaży. Do powyższej sytuacji można było się przyzwyczaić już od kilku sesji, jednakże nowym czynnikiem jest liczba otwartych pozycji ( ponad 33000 szt. na najbardziej aktywnej serii wrześniowej kontraktu na WIG-20) na rynku, która w moim odczuciu znamionuje znacznie bardziej dynamiczny ruch na rynku. Tradycyjnie trudno zawyrokować, w którą stronę ona nastąpi, jednakże część inwestorów będzie musiała się przyznać do błędnej oceny rynku.

Wymowa dzisiejszej sesji jest pozytywna, co z technicznego punktu widzenia sugeruje kontynuację wzrostu.

Tomasz Jerzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Wzrosty na GPW powinny być kontynuowane