DM Millennium obniżył wycenę Kredyt Banku o 18 proc.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 26-08-2003, 12:37

W nadchodzących latach Kredyt Bank pozostanie najmniej rentownym bankiem w sektorze – prognozują analitycy DM Millennium. W raporcie z 19 sierpnia obniżyli oni z 11,9 do 9,7 zł wycenę akcji spółki, utrzymując dla niej rekomendację NEUTRALNIE. Analitycy odradzają udziałowcom skorzystanie z prawa poboru w trakcie zbliżającej się emisji akcji KB.

- Rekordowa strata w III kwartale (214 mln zł netto) oraz perspektywa emisji akcji, która zmniejszy prognozowane wskaźniki zwrotu z kapitału skłaniają nad do obniżenia wyceny. (...)Biorąc jednak pod uwagę obecny kurs giełdowy Kredyt Banku (na poziomie wartości księgowej po przeprowadzeniu emisji) pozostawiamy rekomendację bez zmian – wyjaśnia Marcin Materna, autor raportu.

Jego zdaniem, akcje KB nie są atrakcyjną inwestycją nawet w średnim terminie. Spółka ma kłopoty z dochodami, co jest efektem niższego niż u konkurentów udziału bankowości detalicznej w przychodach. KB zbyt wolni restrukturyzuje się i ma kłopoty z oceną ryzyka kredytowego.

- Sceptycznie odnosimy się do nowych emisji akcji KB, które jeszcze ani razu nie dały pozytywnych efektów dla akcjonariuszy. Emisja nowych akcji oddali tylko moment osiągnięcia przez bank rentowności na poziomie zadowalającym mniejszościowych akcjonariuszy – czytamy w raporcie.

Emisja akcji, która zwiększy ich liczbę o 43 proc., sprawi, że w kolejnych latach KB utrzyma zwrot na kapitale (ROE) poniżej 10 proc.

Rekomendację wydano przy kursie 10,15 zł. We wtorek o godz. 12 giełda wyceniała akcję banku na 10,65 zł.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM Millennium obniżył wycenę Kredyt Banku o 18 proc.