DM PBK: giełdowy tydzień w USA będzie ciekawy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 27-05-2002, 09:23

Ostatnia przedświąteczna sesja za oceanem zakończyła się wyraźnymi spadkami DJIA i Nasdaq Composite. Oba indeksy zakończyły sesję niemal dokładnie na poziomach lokalnych dołków z ostatniego wtorku. Obroty na obu rynkach były bardzo niskie – najniższe w tym roku. Notowania miały dość bezbarwny przebieg – niemal cały spadek dokonał się już na początku sesji, później można było już tylko mówić o lekkim osuwaniu kursów pod własnym ciężarem.

Piątkowe dane makro nie odbiegały znacząco od oczekiwań, same w sobie nie stanowiły jednak impulsu, który mógłby pomóc rynkowi. Kwietniowa sprzedaż domów przewyższyła oczekiwania rynku, ale rozczarowała nieco rewizja w dół PKB za pierwszy kwartał. Negatywnie oddziaływała z kolei obniżka rekomendacji przeprowadzona przez Goldman Sachs dla kilku spółek z sektora producentów sprzętu dla branży półprzewodników. Salomon Smith Barney nie podzielał pesymizmu Goldman Sachs, ale to w piątek temu sektorowi nie pomogło.

Dzisiaj sesji w USA nie ma – Memorial Day. Ten tydzień może być jednak dość ciekawy. Opublikowanych zostanie kilka wskaźników makro, które mogą wpłynąć w istotnym stopniu na koniunkturę w krótkim terminie. Jutro będą to dane dotyczące dochodów i wydatków konsumentów, sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz zaufania konsumentów (instytutu Conference Bard). W następnych dniach przedstawiona zostanie aktywność sektora wytwórczego regionu Chicago (Chicago PMI), zamówienia przedsiębiorstw oraz nastroje konsumentów (zrewidowany wskaźnik Uniwersytetu Michigan). Pomimo znacznych piątkowych spadków sesji w USA nie należy odbierać bardzo negatywnie. Obroty były bardzo niskie a indeksy zatrzymały się na poziomach krótkoterminowych wsparć. Jeżeli jutrzejsze dane nie będą gorsze od oczekiwań, to rynek może łatwo odbić.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: giełdowy tydzień w USA będzie ciekawy