DM PBK: po spadkach przyjdzie odreagowanie

Marek Druś
12-09-2001, 10:21

Właściwie trudno o komentarz w sytuacji jak miała wczoraj miejsce w USA. Wszystkie rynki europejskie zareagowały we wtorek paniczną wyprzedażą – Dax Xetra zniżkował o 8,5% (przed atakiem terrorystycznym notował wzrost o 2,4%) FTSE o 5,7%, CAC o 7,4%. Spadki na rynkach europejskich były największe od krachu w październiku 1987 roku. Dzisiaj paniczną wyprzedażą zareagowała Azja – Hang Seng stracił 11% a Nikkei 6,7%.

Dzisiaj giełda nowojorska nie będzie działać. Oficjalne stanowisko przedstawicieli NYSE mówi o tym, że handel zostanie wznowiony najszybciej jak to będzie możliwe. Nieoficjalnie mówi się o tym, że zawieszenie notowań może potrwać nawet do poniedziałku. Jeżeli obrót na giełdzie wznowiony byłby w tym tygodniu dla porządku należy wspomnieć o wskaźnikach makroekonomicznych publikowanych w piątek: inflacja na poziomie produkcyjnym, sprzedaż detaliczna, dynamika produkcji przemysłowej, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wstępny wskaźnik nastrojów wśród konsumentów Uniwersytetu w Michigan.

Trudno przewidywać reakcję rynków w najbliższych dniach, bo zależeć ona będzie od napływających informacji z USA. W scenariuszu najbardziej prawdopodobnym, zakładającym brak kolejnych ataków terrorystycznych, na giełdach powinno dojść do bardzo silnego odreagowania spadków.

Dariusz Nawrot , DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: po spadkach przyjdzie odreagowanie