DM TMS: Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy

Joanna Pluta
opublikowano: 03-09-2010, 12:00

Wczoraj już po zakończeniu sesji europejskiej przy mniejszej płynności mogliśmy obserwować zniżkę notowań euro pod wsparcie 3,9600 zł. Na początku dzisiejszej sesji kurs euro znajduje się już nieco wyżej, wciąż jednak oscylując wokół wspomnianego poziomu. Wczoraj złoty umocnił się również względem dolara amerykańskiego, a kurs dodala zniżkował pod wartość 3,1000 zł. Dziś od rana pozostaje w okolicach 3,0800 zł za dolara.

Polską walutę wsparł utrzymujący się wczoraj na europejskich parkietach dobry sentyment inwestycyjny. Dzisiejsza sesja na Starym Kontynencie rozpoczyna się również w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, co w dalszym ciągu może utrzymywać presję spadkową w notowaniach euro. Wydaje się jednak, iż trwałe pokonanie wsparcia 3,9600 zł za euro przed publikacjami z amerykańskiego rynku pracy jest raczej mało prawdopodobne. W miarę zbliżania się godz. 14.30, kiedy to będzie miał miejsce odczyt danych z USA,  obroty na rynku oraz zmienność powinny maleć.

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara przebiega w spokojnej atmosferze, a notowania EUR/USD poruszają się powyżej poziomu 1,2800. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane o godz. 14.30. Poznamy wówczas m.in. odczyt stopy bezrobocia oraz zmianę liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oczekuje się, iż bezrobocie wzrosło w sierpniu do 9,6 proc. z 9,5 proc., a poza rolnictwem ubyło 100 tys. miejsc pracy. Jak zwykle po publikacji tej należy spodziewać się wzrostu zmienności w notowaniach eurodolara. Biorąc pod uwagę ostatnie zachowanie tej pary walutowej, wydaje się, iż pierwsza reakcja będzie raczej fundamentalna, ostateczny wpływ danych jednak poznamy najprawdopodobniej dopiero w poniedziałek.

Dość ciekawe zjawisko wystąpiło na rynku opcji na parę USD/JPY. Cena krótkoterminowych opcji call zrównała się, a nawet przewyższyła notowania opcji put. Sytuacja taka w ciągu ostatnich dwóch lat do tej pory zdarzyła się tylko raz. Zazwyczaj bowiem ceny opcji sprzedaży są wyższe niż ceny opcji kupna, ze względu na zwykle wysoki popyt ze strony japońskich eksporterów, rozliczających się w dolarze. Opcje put są w tym przypadku stosowane jako zabezpieczenie przed zbyt silnym umocnieniem jena względem dolara. W obecnym momencie spadek cen opcji sprzedaży i wzrost cen opcji kupna, może oznaczać, iż rynek oczekuje co najmniej wyhamowania aprecjacji japońskiej waluty, a w bardziej skrajnym przypadku odbicia w notowaniach pary USD/JPY. Obecnie notowania jena względem dolara wciąż utrzymują się poniżej poziomu 85,00.

Joanna Pluta 
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / DM TMS: Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy