DM WBK: zła sytuacja Softbanku

opublikowano: 18-07-2001, 09:14

Softbank poinformował o obniżeniu na br. prognozy przychodów z 490 mln zł do 440 mln zł i zysku netto z 52 mln zł do 26 mln zł. Skonsolidowany zysk netto Softbanku za 2001 rok będzie obniżony o 39 mln zł strat (34 mln zł - Zillion, 5 mln - FinFin), które przyniosą spółki internetowe. Softbank podpisał umowę z BIG BG o wartości netto 810 tys. dolarów (ok. 3,4 mln zł) na usługi informatyczne.

Korekta prognozy przychodów nie powinna być zaskoczeniem ponieważ dywersyfikacja portfela w kierunku sektora administracji publicznej w sytuacji cięć budżetowych oraz w roku wyborczym nie była dobrym pomysłem. Softbank planował pozyskać z tego sektora ok. 120 mln zł, a dotychczas nie podpisał żadnego znaczącego kontraktu. Sprzedaż do sektora bankowego nie posiada takiej dynamiki jak w latach poprzednich (z prognozy usunięto m.in. nowy system centralny dla PKO BP – 30 mln zł). Zaskoczeniem może być gwałtowny spadek rentowności. Spółka ponosi wydatki związane z dostosowaniem struktur do obsługi sektora publicznego (wzrost zatrudnienia, szkolenia) i rozwojem oraz tworzeniem nowych produktów dla banków (szczególnie dla PKO BP), a zwiększenia sprzedaży z tego tytułu nie widać. PKO BP pozostanie głównym klientem tej spółki, a próby dywersyfikacji portfela w kierunku zwiększenia ilości klientów nie poprawią marży i w przyszłym roku. Trudny rynek w br. wymusza niskie marże na kontraktach. Często firmy realizują niektóre kontrakty (z dużym udziałem sprzętu) tylko po to aby zaistnieć na rynku. Następnym zaskoczeniem będzie zapewne brak zysku z transakcji na TeleDanmark (pierwotnie 8,8 mln zł), który z powodu niekorzystnego kursu euro zamienił się w stratę – 3,5 mln zł.

Piotr Kajczuk

DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / DM WBK: zła sytuacja Softbanku