Do 2023 roku powstanie w Polsce 2000 km gazociągów

Beata Krawucka
opublikowano: 28-10-2014, 00:00

Inwestycje w infrastrukturę do przesyłu gazu w coraz większym stopniu pozwalają uniezależnić nasz kraj od dostaw z Rosji.

Nakłady inwestycyjne na budowę w Polsce gazociągów w latach 2009–14 wyniosły około 4,5 mld zł, z czego 1,3 mld zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Do 2018 r. nakłady mają wynieść 7,1 mld zł — podał Gaz-System.

STRATEGICZNA INWESTYCJA:
STRATEGICZNA INWESTYCJA:
Budowany w Świnoujściu terminal LNG pozwoli już od 2015 r. przeładowywać rocznie nawet 7,5 mld m sześc. gazu rocznie.
ARC

Inwestycje te finansowane są ze funduszy własnych spółki, bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych oraz europejskich instytucji finansowych, m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo Gaz-System finansuje budowę terminalu LNG w Świnoujściu realizowaną przez spółkę zależną Polskie LNG.

Na ten cel w latach 2009-14 Gaz-System przeznaczy około 2 mld zł. Budowa terminalu LNG uznana została przez Radę Ministrów za inwestycję strategicznądla całego kraju. Według szacunków terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z możliwością zwiększenia zdolności odbiorczej nawet do 7,5 mld m sześc. W ramach inwestycji planowana jest budowa dwóch zbiorników o pojemności 160 tys. m sześc. Inwestycja ma być gotowa w 2015 r.

Miliardy na sieci

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez UE gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu Gaz-System planuje w latach 2014-23 wybudować łącznie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Wiele z tych inwestycji już jest w trakcie realizacji, przygotowywane są studia wykonalności, a nawet dokumentacje projektowe niektórych gazociągów. W perspektywie do 2018 r. nakłady inwestycyjne na rozwój krajowego systemu przesyłowego szacowane są na 7,1 mld zł.

— W kontekście bezpieczeństwa energetycznego największe znaczenie ma konsekwentna rozbudowa połączeń transgranicznych, dlatego spółka planuje wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajamiUnii Europejskiej ( Polska — Czechy, Polska — Słowacja, Polska — Litwa) — poinformowało nas Biuro Komunikacji Korporacyjnej Gaz-System.

Rozbudowa magazynów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) od kilku lat prowadzi rozbudowę podziemnych magazynów gazu. Zakończono już rozbudowę magazynów Strachocina i Wierzchowice, których łączna pojemność po rozbudowie wynosi ponad 1,5 mld m sześc.

Nadal prowadzone są prace nad rozbudową zdolności magazynowych czterech podziemnych magazynów gazu: KPMG Mogilno do 800 mln m sześc., PMG Husów do 500 mln m sześc. (będzie oddany do użytku w 2014 r.), PMG Brzeźnica do 100 mln m sześc. (planowane oddanie do użytku w 2016 r.) oraz KPMG Kosakowo do 250 mln m sześc. pojemności czynnej (magazyny będą sukcesywnie oddawane do użytku aż do 2021 r.). Już w tym roku będzie oddane pierwsze 100 mln m sześc. Zdolności magazynowe rozbudowywanych obiektów będą sukcesywnie udostępniane w ramach TPA (dostęp dla stron trzecich).

— Na razie pojemności, jakie posiadamy wraz z tymi, które są w budowie lub rozbudowie są wystarczające na potrzeby uczestników rynku, co potwierdzają przeprowadzone procedury udostępnienia zdolności magazynowych i badania rynku. Nie planujemy na razie dalszego powiększania zdolności magazynowych ponad to, co jest realizowane — poinformował zespół prasowy PGNiG.

OKIEM EKSPERTA

Przełom w rozwoju sieci gazowej w Polsce

prezes Gaz-System

JAN CHADAM

Ostatnie pięć lat było przełomowe pod względem rozwoju sieci gazowej w naszym kraju i stworzenia nowych możliwości importu gazu do Polski. Jeszcze w 2011 r. techniczne możliwości importu gazu do Polski z kierunku zachodniego wynosiły tylko 9 proc. całości importu. Począwszy od kwietnia 2014 r. poziom ten wzrósł do ponad 70 proc. Rozbudowa infrastruktury przesyłowej pozwala przede wszystkim elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stwarza nowe przepustowości w systemie i umożliwia przesył zwiększonych ilości gazu niezależnie od lokalizacji punktów importowych. Pozwala również zintegrować nasz system z systemem krajów Unii Europejskiej i efektywnie korzystać z europejskiej infrastruktury przesyłowej — terminali LNG, podziemnych magazynów gazu i gazociągów przesyłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Krawucka

Polecane