Do instalacji i do wymiany

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

Rynek klimatyzacji kwitnie. To efekt zmian tendencji w budownictwie, ale także w prawie międzynarodowym

Systemy klimatyzacyjne w nieruchomościach komercyjnych stały się normą. — Świadczą już nie tyle o wysokiej jakości budynków, ile raczej o spełnieniu podstawowych potrzeb użytkowników. Dlatego, w klimatyzację wyposaża się również obiekty starsze, aby w ten sposób podwyższyć ich standard i zapewnić konkurencyjność na rynku nieruchomości — mówi Mariusz Kanabrocki, dyrektor działu obsługi technicznej budynków w Colliers International.

Zobacz więcej

FOT. iStock

Różnorodność, a rozwaga

Zadaniem systemów klimatyzacyjnych jest utrzymywanie temperatury i wilgotności na określonym poziomie, a także doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczeń i jego filtracja. Wszystko to wpływa na samopoczucie osób przebywających w budynkach.

— Klimatyzowane biura dają pracownikom dużo wyższy komfort pracy, a więc rośnie ich produktywność. W przypadku obiektów handlowych priorytetowy jest komfort klienta. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że wyjdzie on ze sklepu — przekonuje Jakub Tomczyk, zarządzający projektami w Savills.

Notowany od kilku lat wzrost zapotrzebowania na klimatyzację spowodował wzbogacenie i urozmaicenie oferty rynkowej takich urządzeń. Warto jednak zaznaczyć, że Polacy wiedzą o nich znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Mimo to dobór właściwego sprzętu to dla wielu nadal poważne wyzwanie.

— Systemy klimatyzacyjne składają się z wielu elementów, takich jak: centrale wentylacyjne, agregaty wody lodowej czy systemy oparte na bezpośrednim odparowaniu czynnika chłodniczego. Sama centrala wentylacyjna jest złożona z kilku części. Aby dobrać odpowiedni system, należy przeprowadzićniezbędne obliczenia i wykorzystać specjalne oprogramowanie do modelowania energetycznego. Dopiero na tej podstawie można bardzo precyzyjnie dobrać urządzenia. Należy również wziąć pod uwagę czas zwrotu z inwestycji, ponieważ nie zawsze warto dopłacać za niektóre rozwiązania — wyjaśnia Jakub Tomczyk.

Według szacunków ekspertów koszty utrzymania klimatyzacji stanowią około 20 proc. wszystkich rocznych kosztów użytkowania budynku. Ponoszą je najemcy w ramach opłat eksploatacyjnych, których wielkość ustala się procentowo, zależnie od zajmowanej powierzchni.

Niektóre nowoczesne obiekty są dodatkowo wyposażane w tzw. podliczniki energii cieplnej i chłodu, dzięki którym każdy najemca płaci dokładnie za tyle energi, ile zużyje. Warto też pamiętać, że instalacja klimatyzacji wymaga okresowych kontroli, których koszty zależą od wielkości zastosowanych systemów i wynoszą od 150 zł od pojedynczego urządzenia klimatyzacyjnego typu split do nawet kilkunastu tysięcy w przypadku skomplikowanychsystemów opartych na wodzie lodowej.

Ustąpić miejsca

Od pewnego czasu intensywnie rozwija się także rynek wymiany urządzeń klimatyzacyjnych. Podlegają jej przede wszystkim rozwiązania wprowadzone do obrotu w latach 90.

— Zdarzają się również urządzenia zaniedbane i zużyte z początku XXI wieku. Poza oczywistymi powodami związanymi z wyeksploatowaniem czynnikiem determinującym wymianę sprzętu są zmieniające się nieustannie przepisy i coraz ostrzejsze wymagania energetyczne dla nowych i modernizowanych obiektów — tłumaczy Paweł Deska, zastępca dyrektora ds. technicznych w firmie Klima-Therm.

Wymiana urządzeń klimatyzacyjnych została podyktowana prawem na podstawie protokołu z Kioto z 1997 r., którego sygnatariusze zobowiązali się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez wycofanie z obrotu gazów freonowych z grupy HCFC (chlorofluorowęglowodory).

— W urządzeniach klimatyzacyjnych czynnikiem chłodniczymz tej grupy jest R22. Choć został on już wycofany z obrotu, jest sporo urządzeń, które wciąż wykorzystują ten gaz. Mogą one jednak być eksploatowane tylko do końca 2014 r. — mówi Jakub Tomczyk. Można się więc spodziewać zdecydowanego wzrostu liczby wymian urządzeń w przyszłym roku, kiedy rozpocznie się sezon klimatyzacyjny, a niewymienione urządzenia będą pracować bezprawnie.

— Obecnie większość użytkowników albo nie wie o tym obowiązku albo czeka do ostatniej chwili — dodaje Jakub Tomczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Do instalacji i do wymiany