Do nowej pracy bez nowych badań

18-02-2015, 00:00

Od kwietnia zmienią się zasady kierowania na wstępne badania nowych pracowników. Niektórzy zostaną z tego zwolnieni.

Będzie nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników — wstępne, okresowe, kontrolne. Minister zdrowia (MZ) określił go w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie przeprowadzania takich badań, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. W projektowanym wzorze skierowania przewidziano nowy zakres informacji, które powinien podać pracodawca.

Ma on wskazaćrodzaj badania profilaktycznego do wykonania, stanowisko pracy, na którym dana osoba jest zatrudniona albo które ma zająć nowy pracownik. Pracodawca musi ponadto opisać warunki pracy, z uwzględnieniem czynników niebezpiecznych, szkodliwych czy uciążliwych występujących na wspomnianych stanowiskach pracy.

Opis i ocena warunków pracy ma znaczenie z uwagi na zmiany w kodeksie pracy wprowadzone ustawą deregulacyjną autorstwa resortu gospodarki. Zgodnie z nią, od 1 kwietnia tego roku nowy pracownik nie będzie musiał przechodzić wstępnych badań, jeśli u nowego pracodawcy zostanie zatrudniony na stanowisku o warunkach odpowiadających tym, w jakich pracował w poprzednim zakładzie pracy.

Będzie ponadto musiał przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie, uzyskane w trakcie zatrudnienia w tamtej firmie. Lekarze przeprowadzający badania nie będą już wydawać zaświadczeń (jak obecnie), lecz orzeczenia lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania danej pracy. Obecne zaświadczenia utracą ważność z upływem okresu, na które je wydano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Do nowej pracy bez nowych badań