Czytasz dzięki

Do podziału 70 mln zł na energię odnawialną

opublikowano: 30-07-2012, 00:00

W nowym konkursie przedsiębiorcy z całego kraju mogą zdobyć dotacje na projekty OZE realizowane na Podlasiu.

To jedna z ostatnich szans na zdobycie unijnych pieniędzy na odnawialne źródła energii (OZE). W woj. podlaskim ruszył konkurs z działania 5.2 „Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska” Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), w ramach którego do wzięcia jest 70,6 mln zł dotacji. O te pieniądze mogą się starać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, jak też m.in. samorządy, uczelnie i jednostki naukowe.

— Dotacje mogą dostać podmioty z dowolnego miejsca w Polsce, jednak planowane przez nie inwestycje muszą być zrealizowane w województwie podlaskim — mówi Barbara Likowska- Matys, inspektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Na urządzenia i całą sieć

Dofinansowanie może być przeznaczone m.in. na zakup urządzeń do produkcji, magazynowania i przesyłu energii ze źródeł odnawialnych (m.in. energii wiatrowej, wodnej, słonecznej czy z biomasy). Pieniądze można wykorzystać także na nowoczesne technologie potrzebne do jej wykorzystania oraz budowę sieci energetycznej służącej dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej uzyskanej z OZE. Jakie przedsięwzięcia mają największe szanse na dotacje?

— Premiowane będą m.in. projekty, które dadzą dodatkowy efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia ilości zanieczyszczeń,takich jak CO, CO 2 i pyły. Wysoko punktowane będą też inwestycje do 500 kWe wykorzystujące jako źródło energii biogaz — mówi Barbara Likowska-Matys.

Dodatkowe punkty zdobędą projekty, w ramach których będzie można przesyłać uzyskaną energię elektryczną, cieplną i jej nośniki uzyskane ze źródeł odnawialnych do już istniejącej sieci energetycznej. Przedsięwzięcia nieobjęte pomocą publiczną mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 85 proc. Mikro- i małym firmom, które korzystają z tej pomocy, Unia Europejska zwróci 70 proc. wydatków, a średnim — 60 proc.

Łatwiej niż do tej pory

W tym konkursie wnioskodawcy będą mieli ułatwione zadanie w porównaniu z poprzednimi, bo nie muszą dołączać do wniosku dokumentacji budowlanej. Wystarczy koncepcja architektoniczna i dokumenty związane z oddziaływaniem na środowisko.

Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza prace nad przygotowaniem projektu. Do tej pory w ramach podlaskiego RPO przeprowadzone zostały trzy konkursy na wykorzystanie OZE. W ich ramach podpisano umowy na inwestycje o wartości 26,5 mln zł.

10.09

Tego dnia o godz. 16 mija termin składania wniosków w naborze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane