Do zachodnich pensji wciąż nam daleko

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-12-2014, 00:00

Przeciętna płaca w Polsce to około 3,9 tys. zł brutto. W Niemczech i Wielkiej Brytanii — 14 tys. zł.

Realna wartość wynagrodzeń w Polsce stale rośnie, nadal jednak daleko nam pod tym względem do mieszkańców zachodu Europy — to jeden z wniosków z dorocznego „Raportu płacowego. Polska i Świat” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Według obliczeń Eurostatu Polak zarabia przeciętnie trzy i pół raza mniej niż Niemiec lub Brytyjczyk.

— Co prawda kraje Europy Środkowo-Wschodniej powoli doganiają poziom wynagrodzeń na Zachodzie, ale nie należy się obawiać, że przez wzrost przeciętnego wynagrodzenia polska gospodarka stanie się mniej konkurencyjna. Wydajność pracy rośnie bowiem szybciej niż płace — mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Według GUS przeciętna płaca w Polsce to 3650 zł — o 128 zł więcej niż rok wcześniej.

— Jednak te dane nie uwzględniają inflacji, a więc nie odzwierciedlają realnego wzrostu płac — podkreśla Cezary Kaźmierczak.

Zwraca też uwagę, że w 2013 r. wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń nominalnych brutto w sektorze przedsiębiorstw był wolniejszy niż rok wcześniej, ale przy niewielkim wzroście cen konsumpcyjnych siłą nabywcza płac wzrosła o 2 proc. Raport ZPP pokazuje, że utrzymuje się wyraźna różnica między zarobkami w sektorze publicznym (4239,36 zł) i prywatnym (3466,90 zł). Choć szybciej rosną płace w tym drugim (o 3,7 proc., gdy w pierwszym o 3,2 proc.).

Mediana wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających do 9 osób wynosi 3000 zł. To o 36 proc. mniej niż w dużych firmach, które mają ponad 1000 pracowników. Podobnie jak w 2013 r. najlepiej płaci branża IT — mediana wynagrodzeń, według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, wyniosła w niej 2013 r. 6000 zł brutto. Na kolejnych pozycjach znalazły się telekomunikacjai bankowość. Najmniej zarabiają pracownicy kultury i sztuki (mediana: 3000 zł). Zdaniem prezesa Kaźmierczaka dla małych i średnich firm najważniejsza jest jednak płaca minimalna.

— Mamy do czynienia z nieustannym wzrostem dynamiki wynagrodzenia minimalnego, co wyróżnia nas na tle innych państw europejskich. Polska zajmuje 12. pozycję pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej wyrażonej w euro — wskazuje Cezary Kaźmierczak. W 2014 r. pensja minimalna w Polsce wzrosła o 80 zł i wynosi1680 zł brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy najmniej zarabiający dostają 1237,20 zł. Wyższa płaca minimalna oznacza jednak, że wyższe są także powiązane z nią świadczenia.

— Żeby pracownik dostał netto 3 tys. zł, pracodawca musi oddać państwu dodatkowo 2 tys. zł. W Danii od podobnej kwoty — tylko 50 zł. Koszty pracy są u nas za wysokie, co wpływa na zwiększenie szarej strefy zatrudnienia zwłaszcza w biedniejszych regionach Polski — twierdzi Cezary Kaźmierczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Do zachodnich pensji wciąż nam daleko