Do zobaczenia za rok

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes zarządu Coface
opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Dziesięć spotkań regionalnych już za nami. Gale Gazel Biznesu jak co roku były świetną okazją do wielu ciekawych rozmów i wymiany doświadczeń.

 Przede wszystkim jednak miło było obserwować radość przedsiębiorców podczas odbierania nagrody. Na galach ponownie zobaczymy się za rok, ale już dziś zachęcam do wysyłania zgłoszeń do kolejnej edycji.

 

Ranking cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę, że miano Gazeli Biznesu to świetna rekomendacja, mająca niebagatelne znaczenie w kontaktach handlowych z dotychczasowymi oraz nowymi kontrahentami. I choć w 2017 r. odnotowaliśmy niewielki spadek liczby uczestników (o 0,5 proc.) w stosunku do edycji 2016, to liczba 4369 Gazel nadal jest imponująca. Cieszy nas fakt, że tak wiele polskich firm z sektora MSP odnotowało zyski i może pochwalić się stabilną pozycją na rynku oraz dynamicznym rozwojem, mimo że w latach 2014-16 otoczenie gospodarczebyło bardzo zmienne, a wraz z nim zmieniały się też nastroje wśród przedsiębiorców. W 2014 i 2015 r. były one optymistyczne, bo polska gospodarka odnotowywała wzrost.

Natomiast w 2016 r. w związku ze spadkiem koniunktury nastroje uległy pogorszeniu. Przypomnijmy, że ten rok nie był łatwy ze względu na zmiany otoczenia prawnego w Polsce i nieprzewidywalność wprowadzanych regulacji. W tym czasie występowały też rodzaje ryzyka wynikające z czynników globalnych, takie jak m.in. nadchodzące konsekwencje brexitu oraz wzrost niepewności politycznej w Europie Zachodniej.

Jednak przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, bez względu na to, czy otoczenie im sprzyja, czy też nie, wytrwale pracują na swój sukces i stale się rozwijają, czego potwierdzeniem jest właśnie ranking Gazele Biznesu. Wszystkim Gazelom 2017 jeszcze raz gratuluję i w imieniu Coface — autora rankingu, który co roku przygotowuje to prestiżowe zestawienie — zachęcam do udziału w nim zarówno przedsiębiorców, którzy ten projekt doskonale znają, jak i przedstawicieli firm, które dotychczas nie próbowały swoich sił w tej rywalizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW JAWORSKI, prezes zarządu Coface

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu