Dobra passa giełdowych firm IT

Katarzyna Latek
opublikowano: 09-04-2009, 00:00

Na NTT i IB inwestorzy patrzą ostatnio łaskawym okiem. Obie spółki planują skup akcji. Być może to właśnie zachęca giełdowych graczy.

Na NTT i IB inwestorzy patrzą ostatnio łaskawym okiem. Obie spółki planują skup akcji. Być może to właśnie zachęca giełdowych graczy.

Na niepewnym giełdowym rynku w ostatnich tygodniach można było wyłowić prawdziwe perełki. Kto kupił akcje NTT (producent i dystrybutor komputerów) lub IB System (systemy teleinformatyczne i dystrybucja elektroniki) na pewno nie żałuje.

Kursy rosną…

W ciągu miesiąca akcje NTT System podrożały o 134 proc., a IB System — o 150 proc. (prawie 18 proc. w ostatnim tygodniu). Obie spółki łączy to, że zapowiedziały skup własnych akcji i nie podały jeszcze szczegółów. W przypadku IB System wiadomo, że będzie miał on formę wezwania.

Marcin Niewęgłowski, prezes i akcjonariusz IB System, jest przekonany, że zainteresowanie spółką wynika nie tylko z planowanego buy-backu.

...bo rynek ożywa…

— Przyczyn jest więcej. Akcje spółki były bardzo nisko wyceniane — nawet niżej, niż wartość należących do niej nieruchomości. Jednym z powodów może być też wyraźne ożywienie na rynku — wylicza Marcin Niewęgłowski.

Kurs mógł się też poprawić dzięki płynącym z firmy komunikatom — m.in. dotyczącym jej spółek zależnych.

— Prace nad restrukturyzacją w naszych spółkach zależnych przynoszą już efekty, które będą widoczne w wynikach pierwszego kwartału — mówi prezes IB System.

Spółka zapowiedziała też ostatnio, że sprzeda kilka swoich nieruchomości. Uzyskane pieniądze przeznaczy właśnie na planowany skup akcji.

— Buy back będzie, pozostaje tylko pytanie o jego skalę. WZA w tej sprawie odbędzie się 27 kwietnia — zapowiada prezes.

Dobrą inwestycją w ostatnim miesiącu były także akcje NTT System. Ona też opublikowała ostatnio kilka pozytywnych komunikatów, m.in. dotyczących uzyskania pozwolenia na budowę centrum logistycznego i utworzenia wspólnej firmy szkoleniowej z giełdowym Betacomem.

— Nie wiem, dlaczego nasze akcje rosną, ale nie musi mieć to związku ze skupem akcji. Wydaje mi się, że ten trend na giełdzie objął całą naszą branżę. Action i Komputronik także mocno wzrosły — mówi Tadeusz Kurek, prezes i akcjonariusz NTT.

Jego spółka zamierza skupić akcje "w celach inwestycyjnych". Prezes deklarował, że zbyt tanie obecnie walory NTT na pewno przyniosą w przyszłości znaczny zwrot.

WZA w sprawie buy backu odbędzie się na początku czerwca. Komunikat na temat zwołania zgromadzenia zostanie opublikowany 29 kwietnia

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy