Dobra polisa nie może być tania

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Produkty finansowe

Kierowanie się wyłącznie ceną przy wyborze usługi ubezpieczeniowej to igranie z ogniem — nie tylko w przenośni. Oto prawdziwa historia: firma, która produkowała papierowe artykuły higieniczne, kupiła w dobrej cenie używaną, ale sprawną, linię technologiczną. Właściciel co roku ubezpieczał majątek przedsiębiorstwa według jego wartości księgowej brutto. Sumą ubezpieczenia linii technologicznej była więc jej wartość z faktury, a nie wartość, która pozwoliłaby — w wypadku pożaru — na odkupienie podobnej linii (wartość odtworzeniowa). Cena nowych maszyn była zaś niemal trzykrotnie wyższa od ceny linii używanej. Po 10 latach eksploatacji zatarcie jednego z łożysk maszyn doprowadziło do zapłonu. Pożar zajął całą halę produkcyjną i magazyn.

Ubezpieczyciel wypłacił pełną sumę ubezpieczenia. Pozwoliła ona na uprzątnięcie gruzów, odbudowanie hali i zakup… jednej trzeciej linii technologicznej. Przedsiębiorca zdecydował się na kredyt, więc wymogiem banku stał się zakup nowej linii i pełne ubezpieczenie, pozwalające na stuprocentowe odbudowanie sprawności produkcyjnej. Koszt nowej linii łącznie z odsetkami, koszty instalacji, przestoju pracowników, kampania promocyjna służąca odbudowaniu pozycji rynkowej: wszystko to spowodowało, że firma nie może już oferować tak atrakcyjnej ceny za swoje wyroby jak poprzednio. Ta historia miałaby inne zakończenie, gdyby właściciel nie oszczędzał i ubezpieczył nie wartość księgową, ale odtworzeniową firmy.

Eksperci Ergo Hestii spotykają się z takimi przypadkami często. Dlatego decydując się na zakup ubezpieczenia, rekomendujemy: Oceniaj zakres ubezpieczenia od wszystkich możliwych ryzyk Dowiedz się, co otrzymasz, gdy zdarzy się szkoda Sprawdź, czy ubezpieczenie wartości księgowej brutto pozwoliprzywrócić firmę do stanu sprzed szkody Wybierz odpowiedni zakres ubezpieczenia dla wartości odtworzeniowej składników majątku. Konsekwencją solidnego zakresu usługi ubezpieczeniowej będzie wyższa składka łączna, ale dobra polisa nie może być tania. Wiedzą to najlepiej ci, którzy dostali wysokie odszkodowanie.

Marcin Dębicki

Dyrektor Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych w STU Ergo Hestia, ekspert od ubezpieczeń korporacyjnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu