Dobra tylko diagnoza

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, raport „Przedsiębiorczość w Polsce 2006” zawiera dość rzetelną analizę sytuacji ponad 3 mln polskich przedsiębiorstw oraz warunków działalności gospodarczej w Polsce. Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich dość życzliwie oceniają ten raport. Resort nie zdobył się jednak na wnioski, które pełniej wyczerpują propozycje zgłaszane przez przedsiębiorców.

Ważnym konkretem jest obietnica uproszczenia krajowych aktów prawnych pod kątem wyeliminowania przepisów przestarzałych lub zbędnych, doprowadzenie do ich racjonalizacji, poprawy standardów kontroli, uporządkowania aktów prawnych dotyczących prawa gospodarczego, redukcji obciążeń blokujących prowadzenie działalności gospodarczej (liczba licencji, koncesji, zezwoleń). Z zainteresowaniem spotkała się także zapowiedź wprowadzenia systemu pomiaru kosztów biurokracji. Jest nadzieja, że pomiar taki posłuży do zredukowania tych obciążeń lub modyfikacji. Pozwoli to przedsiębiorcom m.in. zaoszczędzić czas oraz ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Nieskomplikowane, zrozumiałe i stabilne regulacje gospodarcze mogą wzmocnić konkurencyjność gospodarki i zapewnić niezbędny poziom spójności społecznej. Takich działań oczekują przedsiębiorcy, jednak dotąd brak ich ze strony rządu i Sejmu.

To dobrze, że Ministerstwo Gospodarki chce poprawy krajowych i unijnych aktów prawnych, usprawnienia tworzenia nowego prawa, a także zmian w administracji na rzecz przedsiębiorców. Niedobrze, iż wyciąga z tego dziwne wnioski i proponuje np. powołanie Rzecznika Przedsiębiorców przy PARP, który będzie opiniował nowe projekty. W ten sposób bagatelizuje się rolę m.in. Trójstronnej Komisji i zadania wykonywane przez organizacje pracodawców w zakresie konsultacji nowego prawa.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu