Dobre informacje znów są cenione

Maciej Zbiejcik
05-11-2008, 00:00

Nagrodą za dobre wyniki był wczoraj wzrost kursu nawet o ponad 10 proc.

Inwestorzy łapią oddech. Gdy po wielkich spadkach nastroje się uspokoiły, a indeksy poszły w górę, wykorzystano okazję do gry pod wyniki. Wczoraj mocno drożały akcje mniejszych spółek, które pokazały dość dobre wyniki z trzeciego kwartału. To pierwsze sygnały powrotu rynku do normalności. Jeszcze tydzień temu wydawało się to niemożliwe. Tym bardziej że przy publikacji wyników z drugiego kwartału brakowało tak spontanicznych reakcji. Indeksy poszły w górę. WIG20 zyskał 4,2 proc., mWIG40 3,5 proc., a sWIG80 2,2 proc.

Sezon wyników spółek rozkręca się na dobre. We wtorek przed sesją rezultaty opublikowało ponad 20. W sumie inwestorzy otrzymali już 68 raportów. Pierwsze wnioski po tej lekturze są umiarkowanie optymistyczne. Zsumowane przychody tych spółek wzrosły o 3,6 proc., a wynik netto o 14,2 proc. Nie jest tak źle, jak się wydawało. Sprzedaż zwiększyło 41 spółek, a wynik netto 35 firm.

We wtorek to dobre wyniki kreowały liderów wzrostów. Rynek sowicie nagrodził tych, którzy popisali się ponadprzeciętną dynamiką. W tej grupie znalazł się m.in. Mostostal Płock, który mocno poprawił przychody. Spółka budowlano-montażowa z Płocka zanotowała też wyraźną poprawę rentowności. Jej marża operacyjna wyniosła 7,4 proc., wobec 4,3 proc. uzyskanych rok temu. Notowania Mostostalu rosły nawet w tempie dwucyfrowym.

Jeszcze szybciej drożała Kruszwica, która wczoraj pochwaliła się ponad 30-krotnym wzrostem zysku netto w trzecim kwartale. Imponować może również silny skok marż brutto na sprzedaży zakładów tłuszczowych. To m.in. wynik podwyższenia cen sprzedaży podstawowych grup produktów grupy. Tak spółka zabezpieczała się przed wzrostem cen surowców na rynkach światowych. Przy okazji przerabiano też nasiona rzepaku, pochodzące ze skupu w 2007 r. Były one tańsze niż nasiona oferowane na rynku w pierwszym półroczu 2008 r. Pomogła też polityka zabezpieczania się przed ryzykiem zmian cen surowców i kursów walutowych. Po południu notowania Kruszwicy zyskiwały nawet 25 proc., będąc samodzielnym liderem wzrostów.

Kolejna spółką, której ponadprzeciętny wzrost zysków został nagrodzony silną zwyżką kursu, był Mediatel. Spółce świadczącej usługi telekomunikacyjne udało się wyraźnie zwiększyć przychody i poprawić marże. Inwestorzy pozytywnie zareagowali także na wyniki Remaku. Nie sprawdziły się prognozy analityków, które wróżyły spółce straty. Firma zanotowała wyraźny wzrost marży operacyjnej, na co duży wpływ miały wyższe marże na nowych kontraktach. Kurs Remaku zyskiwał nawet ponad 10 proc.

Nie wszyscy wczoraj błysnęli wynikami. Dla takich spółek rynek nie miał litości. Mocno taniały akcje KPPD. Firmie nie udało się uchronić od strat. Szczecińskiemu producentowi tarcicy grozi korekta prognoz. "Osiągnięcie założonych poziomów dotyczących przychodów i wyniku finansowego nie będzie możliwe. Spółka sporządzi ich korektę, która zostanie przedstawiona w odrębnym raporcie bieżącym" — czytamy w komentarzu do raportu.

Już teraz na obniżenie prognozy po niezbyt dobrych wynikach z trzeciego kwartału zdecydował się Wielton. Producent naczep samochodowych dokonał korekty przychodów, co argumentował głównie spadkiem kursu euro.

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Dobre informacje znów są cenione