Dobre instalacje to oszczędności

DI
opublikowano: 27-11-2012, 00:00

KOMENTARZ

ARMAND ANDRUSZKIEWICZ, prezes SPS Klima

Jesień jest okresem, w którym urządzeniom grzewczym i klimatyzacyjnym więcej uwagi poświęcają zarówno właściciele obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Ze względu na różnice w sposobie eksploatacji obiekty te wymagają zróżnicowanych rozwiązań. Inwestorzy powstających właśnie budynków w różnym stopniu wykorzystują najnowsze technologie, zależnie od budżetu i założeń projektowych. Rozważa się nie tylko cenę zakupu, ale również koszty eksploatacji, które mają zasadniczy wpływ na łączny koszt inwestycji.

Wbrew obiegowym opiniom okres zwrotu technologii energooszczędnych może być skrócony nawet do roku, a dzięki ich wprowadzeniu można ograniczyć koszty eksploatacji nawet o połowę. Dobierając rozwiązanie, należy wykorzystać naturalne warunki i specyficzne cechy budynku. Można bowiem odzyskiwać energię, zamiast usuwać ją z budynku.

Automatyka pomaga wykluczyć takie sprzeczności jak jednoczesne chłodzenie ogrzewanych pomieszczeń, a także zapewnia właściwe warunki w pomieszczeniach dokładnie wtedy, gdy są wykorzystywane, redukując wydatek energii w pozostałym czasie.

W Polsce mamy już miliony metrów kwadratowych biur, hoteli i lokali komercyjnych takich jak centra handlowe. Najstarsze z nich mają już po kilkanaście lat. Tymczasem powstające dzisiaj inwestycje stale podnoszą standardy wentylacji i klimatyzacji. Starzenie sprzętu i znacznie wyższe koszty eksploatacji technologii sprzed kilku czy kilkunastu lat to dodatkowe argumenty do przeprowadzenia remontów. Wymiana źródła ciepła lub chłodu w systemach nie jest tak uciążliwa jak remont obiektu, gdyż nie musi naruszać struktury budynku (agregaty chłodnicze lub centrale wentylacyjne umieszczone na zewnątrz budynku), a daje wymierne korzyści.

Bardzo istotne jest właściwe serwisowanie instalacji i zastosowanych w nich urządzeń. Przykładowo wymiana filtrów ogranicza spadek ciśnienia w instalacjach wentylacyjnych, a czyszczenie parowników i skraplaczy urządzeń utrzymuje ich sprawność i usuwa szkodliwe bakterie i grzyby. Obniża to zużycie energii i poprawia jakość dostarczanego powietrza. Właściwa eksploatacja, dopasowana do godzin pracy obiektu i wykorzystująca w pełni funkcje automatyki, to równie ważna sprawa. W przypadku starych budynków z wyeksploatowaną instalacją najskuteczniejsze będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, dobór najefektywniejszego rozwiązania i przeprowadzenie remontu.

Wymiana źródła ciepła lub chłodu w systemach nie jest tak uciążliwa jak remont obiektu, gdyż nie musi naruszać struktury budynku, a daje wymierne korzyści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane