Dobre nastroje podtrzymane

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 03-12-2012, 10:00

Publikowane w ostatnim czasie dane makroekonomiczne wspierają popyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Taka sytuacja miała miejsce również dzisiaj w nocy, kiedy to z chińskiej gospodarki napłynęły lepsze dane na temat aktywności w sektorze przemysłowym. Po raz od 13 miesięcy indeks PMI wzrósł w listopadzie do poziomu 50,5pkt. Kolejne dobre dane z Państwa Środka potwierdzają, że najgorsze chińska gospodarka ma  już za sobą i wskazują na powrót  na ścieżkę umiarkowanego ożywienia koniunktury. Wspólna waluta pozytywnie zareagowała na powyższe doniesienia. W reakcji na chińskie dane eurodolar kontynuował zwyżkę w okolice 1,3046.

W poprzednim miesiącu powyżej oczekiwań rynkowych wzrósł również indeks PMI dla Polski do poziomu 48,2pkt., pozostając kolejny miesiąc z rzędu poniżej bariery 50pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia. Powyższe dane nie zmieniają jednak generalnie słabego obrazu polskiej gospodarki. Notowania złotego pozostają stabilne z lekka tendencją do osłabiania się. W tym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada cięcie kosztu pieniądza o 25pb. W przypadku bardziej agresywnej obniżki może mieć miejsce głębsza korekta na złotym. W przeciwnym przypadku w atmosferze lepszych nastrojów na rynkach globalnych złoty może  być dość mocny.

Głównym czynnikiem ryzyka dla obecnego dość dobrego klimatu inwestycyjnego pozostaje impas w negocjacjach w sprawie klifu fiskalnego. Rynek spodziewa się pozytywnego rozstrzygnięcia w tej kwestii, jednak wraz z upływem czasu może być mniej odporny na brak porozumienia. Jak na razie konkretów brak, a Demokraci i Republikanie wzajemnie obwiniają się za utrudnianie w drodze do osiągnięcia kompromisu.

W centrum uwagi pozostają dzisiejsze finalne dane na temat indeksu PMI dla przemysłu z Europy i dane na temat indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Cały tydzień za powiada się bardzo ciekawie ze względu na szereg istotnych publikacji makroekonomicznych i posiedzeń banków centralnych.

EURPLN
Eurozłoty handlowany jest w rejonie 4,10. Para wspiera się na linii trendu wzrostowego na wykresie dziennym i jak na razie poziom ten został wybroniony. Silne strefa oporu w rejonie 4,1260-4,13 nie jest jak na razie zagrożona i najprawdopodobniej notowania pozostaną stabilne w oczekiwaniu na decyzję RPP.

EURUSD
EURUSD od początku tego tygodnia kontynuuje zwyżkę. Para przetestowała opór w postaci zniesienia 78,6% Fibo całości ostatniej fali spadkowej z okolic 1,3142. Na wykresie dziennym eurodolar handlowany jest powyżej chmury ichimoku i z technicznego punktu widzenia możliwe jest dalsze umocnienie euro w rejon 1,31 USD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2980.

GBPUSD
Utrzymujący się apetyt na bardziej ryzykowne aktywa sprzyja notowaniom funta. Para zbliża się do oporu w postaci połowy zniesienia całości spadków z okolic 1,6318 na poziomie 1,6072, który przebiega tuż poniżej górnego ograniczenia formacji trójkąta na wykresie dziennym.  Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,5960.

EURJPY
EURJPY wyhamował wzrostu w rejonie 78,6% zniesienia Fibo na poziomie 107,75, który wyznacza silny opór. Potrzebny będzie mocny impuls, który otworzyłby drogę do ataku szczytów z marca tego roku. Jak na razie bardziej prawdopodobny wydaje się płytki ruch korekcyjny.  Linia TenKan na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 105,88.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska dm idmsa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dobre nastroje podtrzymane