Dobre wiadomości dla odbiorców gazu

Anna Bytniewska
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Polskie LNG wyłoniło wykonawców terminala LNG, a Rosjanie dogadali się z Białorusią.

Polskie LNG wyłoniło wykonawców terminala LNG, a Rosjanie dogadali się z Białorusią.

Zakończenie gazowego sporu między Rosją i Białorusią zbiegło się z wyłonieniem przez spółkę Polskie LNG generalnego wykonawcy terminala LNG w Świnoujściu. To ten terminal ma nas uchronić przed skutkami gazowych waśni Rosji z jej sąsiadami, ale także przed stosowaniem gazowego szantażu przez Rosję wobec Polski. Terminal wybuduje włosko — francusko — kanadyjsko — polskie konsorcjum Saipem (Włochy), Saipem (Francja), Techint Compagnia Tecnica Internazionale, Snamprogetti, PBG, PBG Export, które złożyło najkorzystniejszą ofertę, z najniższą ceną całkowitą brutto wynoszącą około 2,95 mld zł.

— Łącznie z PBG Export umową konsorcjalną zagwarantowany 33,3-procentowy udział w przychodach z tego kontraktu. Możliwe, że wzrośnie one jeszcze, jeśli uda się wynegocjować kolejne zlecenia dla spółek grupy — mówi Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

Konsorcjum to pokonało dwa inne: jedno z udziałem polskiego Polimexu — Mostostalu i drugie, koreańskie pod banderą Daewoo. Ich oferty całkowite przekraczały 3 mld zł każda.

Przegrani mogą składać ewentualne odwołania do Sądu Polubownego przy Krajowej Izbie Gospodarczej do 5 lipca.

— Umowę z wykonawcą terminalu LNG chcemy podpisać w pierwszej połowie lipca. Rozpoczęcie budowy terminala planowane jest na wrzesień 2010 r. — zapewnia Zbigniew Rapciak.

Dzięki gazoportowi Polska będzie mogła importować drogą morską nawet 7,5 mld m sześc. błękitnego paliwa. Działalność rozpocznie 30 czerwca 2014 r.

Na uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji Białoruś szans raczej nie ma. Udało jej się jednak wymóc na Gazpromie spłatę zaległości z tytułu opłat za tranzyt rosyjskiego gazu przez jej terytorium (228 mln USD). Białorusini swoje wierzytelności wyceniali pierwotnie na 260 mln USD. Aleksjiej Miller, szef Gazpromu, potwierdził z kolei, że Białoruś spłaciła dług za gaz. Zanim doszło do porozumienia Rosja ograniczyła o 30 proc. dostawy gazu do naszego wschodniego sąsiada. Białoruś zagroziła natomiast ograniczeniem tranzytu rosyjskiego gazu do krajów Unii Europejskiej. Litwa i Polska zanotowały wczoraj spadek ciśnienia gazu. Na szczęści na krótko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wiadomości dla odbiorców gazu