Dobro czynić ulgowo

Magdalena Matusik
opublikowano: 08-02-2005, 00:00

Firmy mogą przekazać darowiznę podlegającą odliczeniu od dochodu, ale nie każdemu.

Działalność dobroczynna przedsiębiorców jest godna uznania i popierania. W związku z tym w przepisach prawnych funkcjonuje wiele rozwiązań, których funkcją jest popieranie czy też jej stymulowanie. W szczególności regulacje tego rodzaju zawarte są w prawie podatkowym. Umożliwiają one przedsiębiorcom skorzystanie z odpisów podatkowych w związku z dokonywaniem darowizn na określone, preferowane przez państwo cele.

Pożytek publiczny

Przepisy ustawy o CIT wiążą możliwość skorzystania z odpisu podatkowego z przekazaniem darowizny organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Darowizna winna być przekazana organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego, czyli m.in. działającym na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy wyodrębnionej ze względu na trudną sytuację życiową.

— Wyróżnić można dwa rodzaje organizacji związanych z działalnością pożytku publicznego — mówi Adam Bartosiewicz, prawnik z kancelarii Bilans.

Organizacje pożytku publicznego są to organizacje, które mają taki status uzyskany formalnie i potwierdzony wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Obok nich istnieją organizacje pozarządowe prowadzące działalność w tej sferze, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego. Do ulgi uprawnia darowizna przekazana organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w sferze zadań publicznych.

— Z ustawy o wolontariacie wynika, że organizacjami pozarządowymi są niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia — dodaje Adam Bartosiewicz.

Nie dla wszystkich

Od dochodu podlega odliczeniu darowizna łącznie do 10 proc. dochodu przed jego opodatkowaniem.

— Darowizna nie będzie podlegała odliczeniu od dochodu, jeśli przekazana zostanie na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących m.in. działalność polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami — zauważa Adam Bartosiewicz.

Wymogiem odliczenia jest właściwe udokumentowanie darowizny. Wysokość darowizny musi być potwierdzona dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dobro czynić ulgowo