Dobroplast w rękach Szwajcarów

  • Anna Pronińska
08-11-2012, 00:00

Polskie firmy z branży okiennej stają się łakomym kąskiem dla graczy z Europy Zachodniej.

Dobroplast, producent okien z Zambrowa, trzeci gracz polskiego rynku z przychodami na poziomie 300 mln zł, trafi do portfela spółki AFG, specjalizującej się w materiałach budowlanych.

Szwajcarzy chwalą się, że ta akwizycja wywinduje ich na trzecie miejsce wśród europejskich producentów okien. W ubiegłym roku producent z Podlasia wyprodukował 1,3 mln jednostek okiennych. Firma ma dwa zakłady produkcyjne: w Zambrowie i Lublinie. Spółkę sprzedało małżeństwo Kaczyńskich, które nadal będzie zarządzać Dobroplastem. Wartości transakcji nie ujawniono.

— Nie dziwi mnie akwizycja szwajcarskiej firmy na polskim rynku. W Europie Zachodniej działa grupa firm z naszej branży, która szuka okazji w tej części Europy, w tym w Polsce. Teraz jest dobry czas na zakupy ze względu na niższe wyceny. Być może dojdzie w Polsce do kolejnych takich transakcji, ale raczej na mniejszą skalę. Do Oknoplastu również trafiają oferty, ale na razie nie jesteśmy zainteresowani sprzedażą firmy — mówi Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu, numeru dwa w branży.

Zgodę na przejęcie Dobroplastu musi jeszcze wydać urząd antymonopolowy. Akwizycja ma być sfinalizowana w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dobroplast w rękach Szwajcarów