Dobry początek roku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 03-01-2022, 10:55

Nowy rok na rynkach finansowych rozpoczyna się w dobrych nastrojach mimo utrzymujących się zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron czy niepokojących informacji napływających z chińskiego rynku nieruchomości.

Handel akcjami Evergrande w Hong Kongu został zawieszony po opublikowaniu informacji o konieczności wyburzenia 39 budynków w ciągu 10 dni, ze względu na nieprawidłowości przy uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. Projekt jest bowiem realizowany na sztucznie zbudowanych wyspach. Część rynków azjatyckich pozostaje jeszcze zamknięta po przerwie noworocznej. Handel na Starym Kontynencie rozpoczyna się od zdecydowanych wzrostów, a niemiecki Dax dobija do strefy oporu na poziomie 16000 pkt., której pokonanie może otwierać drogę w kierunku listopadowych szczytów wszechczasów. W kontekście rozwoju pandemii na świecie uwaga skupia się na szybkim rozprzestrzenianiu się nowej mutacji, ale i mniejszych zagrożeń niż w przypadku poprzednich wariantów. Dziś pierwszy roboczy dzień miesiąca, który zawsze wiąże się z publikacją przemysłowych wskaźników koniunktury. Dane wskazują, że aktywność gospodarcza mimo kolejnej fali pandemii utrzymywała się na wysokim poziomie, co sprzyja popytowi na ryzyko. Dane potwierdzają, że kolejna fala zachorowań w coraz mniejszym stopniu ciąży aktywności gospodarczej. Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł w grudniu 58.0 pkt. wobec 58.4 pkt. odnotowanych w listopadzie.

Na rynku walutowym dolar próbuje odrabiać piątkowe straty, a kurs EURUSD schodzi w kierunku 1.13. Zmienność w gronie G10 nie jest jednak duża i mieści się w przedziale 0.2%. Największe odreagowanie widać na parze USDCAD po piątkowych spadkach. W tym tygodniu kondycja amerykańskiej waluty uzależniona będzie od danych ISM czy piątkowego raportu z rynku pracy, który będzie kształtował oczekiwania związane z pierwszą podwyżką stóp procentowych w USA.

Na rynku ropy naftowej obserwujemy stabilizację w przypadku odmiany WTI na poziomie 76 USD za baryłkę. Uwaga inwestorów w tym tygodniu będzie się skupiać na jutrzejszym spotkaniu producentów ropy, na którym mogą zapaść decyzje dotyczące obowiązywania limitów wydobycia. Dziś rano notowania czarnego złota zostały podbite przez informacje o spadku wydobycia w Libii przez uszkodzony rurociąg. Złoto po ubiegłotygodniowych wzrostach podąża za notowaniami EURUSD i cofa się w kierunku 1820 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane