Dobrzeń Wielki spróbuje PPP

ANP
opublikowano: 2010-08-20 13:35

Trzy podmioty negocjują budowę aquaparku. Sprawy podatkowe gminy mogą skomplikować postępowanie.

Od lat władzom Dobrzenia Wielkiego (woj. opolskie), liczącego ponad 4 tys. mieszkańców, marzył się aquapark. Teraz mają szansę to urzeczywistnić. W ogłoszonym w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) postępowaniu zgłosiły się trzy podmioty. To bydgoski Budopol, Warbud z francuskiej grupy Vinci oraz Miastoprojekt-Wrocław.
– Mimo że budżet gminy jest zasobny (Dobrzeń Wielki wysoko plasuje się na liście najbogatszych miejscowości w Polsce – przyp. red.), na taką inwestycję nas nie stać. Stąd pomysł na skorzystanie z PPP. Przy tego typu przedsięwzięciach to partner prywatny zwykle okazuje się sprawniejszym zarządcą niż strona publiczna – mówi Ryszard Śieżek, wójt Dobrzenia Wielkiego.
Już raz gmina chciała spróbować PPP przy budowie 14 lokali socjalnych. Ostatecznie jednak musiała sięgnąć do własnej kieszeni.
- Dobrzeń leży w pobliżu Opola (14 km - przyp. red.). Do tej inwestycji motywuje nas też takie zjawisko jak zauważona w ostatnim czasie nasilona migracja ludzi z dużych miast – dodaje wójt.
Aquapark ma kosztować około 40 mln zł netto. Władze miasta są już po pierwszej rundzie negocjacji, ale obawiają się, że postępowanie może zostać zawieszone na kilkanaście miesięcy ze względu na konieczność uporania się gminy m.in. ze sprawami podatkowymi.