Dofinansowanie przyznane

Karol Czyżewski
opublikowano: 13-12-2004, 00:00

Ponad 20 projektów otrzyma dofinansowanie z Funduszu Spójności. Mają one szanse na ponad 300 mln EUR dotacji.

Do końca 2004 r. Komisja Europejska ma przedstawić (w celu podpisania umów) decyzję w sprawie zgłoszonych przez Polskę w sierpniu 2004 r. 45 projektów dofinansowano z Funduszu Spójności. 10 dotyczy sektora transportu, a 35 — ochrony środowiska.

Łączna wartość zgłoszonych projektów wynosi 467,7 mln EUR (107 proc. przewidzianej dla Polski dotacji na 2004 r.). Komisja Europejska oceniła, że dofinansowaniem zostaną objęte 22 projekty z sektora ochrony środowiska i kilka z sektora transportu.

— Polska złożyła projekty na większe kwoty niż dostępne środki, aby nie ryzykować ich utraty — mówi Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.

W złożonych wnioskach przeważają projekty dotyczące porządkowania gospodarki wodno-ściekowej — jest ich 31. Pochodzą z Bydgoszczy, Łodzi, Tychów, Zabrza i Bytomia. Kolejne trzy odnoszą się do kompleksowego zagospodarowania odpadów komunalnych (Toruń, Tarnowskie Góry i Leszno). Ostatni projekt — z Krakowa — dotyczy ochrony powietrza. Zasługuje on na szczególną uwagę, jako pierwszy projekt z tej dziedziny ubiegający się o dofinansowanie.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie planuje głęboką modernizację systemu ciepłowniczego w mieście. Włączenie 32 przestarzałych kotłowni węglowych w centrum Krakowa do zmodernizowanego systemu ciepłowniczego ograniczy emisję szkodliwych gazów i pyłów.

Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej Friedemann Allgayer twierdzi, że Komitet Monitorujący, w którym uczestniczył z upoważnienia Komisji Europejskiej, wykazał, że instytucje zarządzające nie mają problemów z wdrażaniem projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Czyżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dofinansowanie przyznane