Doktor Miedź na sterydach

opublikowano: 18-07-2018, 22:00

Spadek notowań miedzi, spowodowany konfliktem handlowym USA z głównymi partnerami, stwarza okazję do długoterminowej inwestycji w metal, twierdzą eksperci Citigroup.

Ekonomiści banku nie mają obaw o globalny wzrost gospodarczy i prognozują, że w 2022 r. średnia cena tony miedzi będzie wynosiła 8 tys. USD, a do 2028 roku przekroczy 9 tys. USD. Obecnie cena tony miedzi z kontraktów trzymiesięcznych notowanych na giełdzie w Londynie wynosi niespełna 6,2 tys. USD za tonę.

„Szykujcie się na dekadę doktora Miedź na sterydach” — napisali analitycy amerykańskiego banku.

Przez ostatnie sześć tygodni metal taniał z powodu obaw, że konflikt handlowy rozpętany przez Donalda Trumpa odbije się negatywnie na globalnym wzroście. Citigroup spodziewa się jednak wzrostu ceny miedzi, choćby z powodu rosnących trudności z pozyskiwaniem rudy metalu.

„Patrzymy poza potencjalną wojnę handlową na długoterminowe fundamenty rynku miedzi i widzimy, że obecna cena miedzi na poziomie około 6,2 tys. USD za tonę nie jest nawet zbliżona do tej, która powodowałaby oczyszczenie rynku. Miedź będzie notowana lepiej od większości surowców, którymi się zajmujemy, w nadchodzącej dekadzie z powodu braku możliwości zwiększenia wydobycia” — dodano.

Według mediany prognoz analityków, ankietowanych przez agencję Bloomberg, jeszcze w trzecim kwartale cena podskoczy do 7 tys. USD i utrzyma się na tym poziomie nie tylko do końca tego, ale także przyszłego roku.

14 proc. O tyle od początku tego roku spadła cena tony miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy