Czytasz dzięki

Dolar i frank mogą tracić

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

Decyzja FOMC praktycznie przypieczętowała zmianę średnioterminowego trendu na wykresie USD/PLN, jaka nastąpiła 13 marca. Technicznie takie wybicie zapowiada test strefy popytowej 3,00- -3,0950 zł, jaką tworzą psychologiczną bariera 3 zł i szczyt z 21.11.2008 r.

Złotemu powinna pomagać prawdopodobna poprawa nastrojów na globalnych rynkach. Środowa decyzja FOMC jest bowiem kolejnym czynnikiem wkomponowującym się w ciąg zdarzeń uzasadniających tezę o trwalszej poprawie klimatu inwestycyjnego na świecie.

Spadek dolara do 3,00- -3,0950 zł w najbliższych tygodniach, wydaje się realny również z uwagi na rosnące prawdopodobieństwo globalnej wyprzedaży amerykańskiej waluty. W czwartek po południu kurs euro wspiął się do 1,37 USD, co oznacza wzrost z 1,30 USD w 24 godziny. Takie skoki, znajdujące uzasadnienie fundamentalne, pozwalają oczekiwać w przyszłym miesiącu testu 1,4402 USD, czyli szczytu z połowy grudnia 2008 r. na wykresie dziennym.

Sytuacja techniczna na wykresach CHF/PLN i EUR/PLN wygląda podobnie, jak w przypadku USD/PLN. Ostatnie miesiące wahań szwajcarskiego franka i euro również można zamknąć kanałami wzrostowymi, z których te waluty wybiły się dołem w ostatnich dniach. Gdyby skupić się tylko na technice, w najbliższych miesiącach należałoby oczekiwać spadku CHF/PLN w okolice 2,60 zł, a EUR/PLN 4,20 zł. Gdy analizę tę uzupełnimy o czynniki fundamentalne, to taki spadek wydaje się realny tylko w przypadku szwajcarskiej waluty. Pomoże w tym decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o grze na osłabienie franka.

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane