Dolar mocniejszy na początku tygodnia

Anna Jacewicz
opublikowano: 22-06-2009, 10:22

Miniony tydzień upłynął dość stabilnie na  rynkach finansowych, gdzie większość aktywów handlowana była w dość wąskim zakresie wahań. Utrzymywała się presja na jena i walutę amerykańską.

Publikowane w ostatnim czasie dane z USA (indeksy aktywności gospodarczej, wskaźniki wyprzedzające gospodarkę) rozbudziły nadzieje inwestorów na koniec spowolnienia i powrót globalnej gospodarki do wzrostów. Bank Światowy jednak przewiduje, że światowa recesja będzie głębsza niż zakładał wcześniej, prognozując, że gospodarka światowa skurczy się o 2,9% w tym roku, więc więcej niż wcześniejsze szacunki na poziomie -1,7%.

Ten tydzień rozpoczął się od umocnienia waluty amerykańskiej, przede wszystkim wobec euro i takich walut jak AUD czy NZD. Eurodolar przełamał istotne wsparcie w strefie 1,3870/80. Ruchy na rynku w zeszłym tygodniu ograniczało oczekiwanie inwestorów na posiedzenie Fed, z kolei ten tydzień może być zupełnym przeciwieństwem. Będzie publikowanych sporo istotnych danych makroekonomicznych, w tym indeksy aktywności gospodarczej PMI z Europy (dane wstępne), dane z rynku nieruchomości na temat sprzedaży domów i dynamiki produkcji przemysłowej z USA. Poznamy decyzję Fed oraz RPP w sprawie stóp procentowych.

Dzisiaj w centrum zainteresowania pozostaje indeks instytutu Ifo. Analitycy oczekują, że wskaźnik ten wzrósł w czerwcu do poziomu 85,2pkt. z 84,2pkt. w poprzednim okresie. Prognostykiem tych spodziewanych lepszych danych był publikowany w minionym tygodniu indeks ZEW. Należy mieć jednak na uwagę to, iż pojedyncze dane nie zmienią całościowego negatywnego obrazu wskaźników makroekonomicznych, jakie były publikowane w ostatnim czasie w Europie.

EUR/PLN

Eurozłoty w dalszym ciągu pozostaje w szerszym zakresie wahań. Dolne ograniczenie tego zakresu stanowi strefa 4,45-4,4630, natomiast górne ograniczenie wyznacza rejon 4,56. Opublikowane w zeszłym tygodniu dane na temat produkcji przemysłowej były lepsze niż oczekiwano, natomiast presja cenowa wyhamowuje. EURPLN pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych, w szczególności eurodolara. Z technicznego punktu widzenia dopóki znajdujemy się powyżej linii trendu wzrostowego przebiegającej obecnie w rejonie 4,45, możliwe jest dalsze osłabienie się waluty krajowej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

W dniu dzisiejszym eurodolar przełamał strefę wsparcia w okolicy 1,3880 i kontynuował spadki w okolice 61,8% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,3745. Znajdujemy się poniżej istotnych oporów geometrycznych, a także poniżej linii trendu spadkowego mając na uwadze interwał krótko-srednioterminowy, co sprzyja kontynuacji spadków na EURUSD. Istotnym oporem pozostaje strefa 1,4000-1,4020. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,38.

GBP/USD

GBPUSD w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej ostatniej strefy wsparcia na poziomie 1,6200, gdzie przebiega 50% zniesienie fib całości ostatniego impulsu wzrostoweg0 z okolic 1,5800. W dalszym ciągu jesteśmy blisko ostatnich maksimów lokalnych, co stwarza powtórna szansę na test okolic 1,66.  Jak na razie skutecznie drogi do dalszych wzrostów broni opór w postaci 41,4% zniesienia całości spadków począwszy do końca 2007r. Bodźcem do tego byłoby przełamanie wsparcie na poziomie 0,84 na EURGBP. Najbliższym wparciem na GBPUSD pozostają okolice 1,6390, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

USD/JPY

Obawy Banku Światowego o kondycję światowej gospodarki, a także utrzymująca się niepewność na rynkach związana ze środkową wymową komunikatu FOMC sprzyja umacnianiu się jena, co widać w szczególności do walut takich jak AUD czy NZD. W dalszym ciągu obserwujemy silna korelację zachowania JPY z sentymentem utrzymującym się na rynkach akcji. Notowani USDJPY powróciły w okolice zniesienia 61,8% całości fali wzrostowej z poziomu 93,80. Spadki na giełdach będą sprzyjać przełamaniu wsparcia w strefie 95,50-95,70.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane