Dolar mocno rozpoczyna nowy tydzień

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2005, 10:58

Dolar rozpoczyna nowy tydzień na poziomie bliskim siedmiomiesięcznego maksimum wobec euro. Na rynku dominuje opinia, że w tym tygodniu mogą zostać zweryfikowane w górę dane o wzroście PKB w USA w I kwartale.

Dolar rozpoczyna nowy tydzień na poziomie bliskim siedmiomiesięcznego maksimum wobec euro, bo na rynku dominuje opinia, że w tym tygodniu mogą zostać zweryfikowane w górę dane o wzroście PKB w USA w I kwartale - podają dealerzy.

Dolarowi pomagają też w dalszym ciągu informacje o przewadze przeciwników unijnej konstytucji we Francji i olandii, a data głosowań w tej sprawie jest już coraz bliżej - 29 maja we Francji i 1 czerwca w Holandii.

Dolara wyceniano w poniedziałek nawet na 1,2535 za euro, najwyżej od 20 listopada 2004, wobec 1,2549 w piątek po południu. Analitycy nie wykluczają, że w ciągu najbliższych dni amerykańska waluta może się umocnić do 1,24 za euro.

W środę amerykański Departament Handlu poda dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w kwietniu - analitycy oczekują, że wzrosły one w ub. miesiącu o 1,3 proc. po spadku w marcu o 2,8 proc.

Dzień później podane zostaną informacje o wzroście PKB w USA w I kwartale. Tu analitycy oczekują, że amerykańska gospodarka rozwijała się w trzech pierwszych miesiącach tego roku w tempie 3,6 proc., a więc szybciej niż wynika to ze wstępnych danych z kwietnia, gdy zakładano 3,1 proc.

"Klimat dla dolara poprawił się" - ocenił Stephen Walters, głowny ekonomista JPMorgan Chase & Co w Sydney.

"W tym tygodniu można się spodziewać bardzo pozytywnych danych o amerykańskim PKB" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar mocno rozpoczyna nowy tydzień