Dolar może dziś drożeć

Marek Wołos
opublikowano: 15-12-2006, 00:00

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym bardziej zamierają obroty na rynku pieniężnym, walutowym i kapitałowym, a kursy wchodzą w fazę stabilizacji. Na tydzień przed świętami inwestorzy nie otwierają nowych pozycji i zawierają jedynie transakcje zabezpieczające. Złoty wczoraj nieznacznie stracił na wartości wobec dolara. Na skutek umocnienia się waluty amerykańskiej na rynku międzynarodowym notowania USD/PLN na koniec dnia wzrosły do 2,8850. Kurs EUR/PLN wykazywał niewielką zmienność, konsolidując się w przedziale 3,79-3,80.

Opublikowane wczoraj dane o inflacji oddalają perspektywę podwyżek stóp procentowych. W listopadzie okazała się ona nieznacznie niższa od oczekiwanej i wyniosła 1,4 proc. Wzrost cen jest nadal niższy od celu RPP. Pomaga w tym spadek cen paliw i mocny złoty. Jeżeli także w grudniu wskaźnik CPI nie wzrośnie dynamicznie, to wydaje się, że podwyżki stóp będą w najbliższym czasie niepotrzebne. Inwestorzy utwierdzą się w tym przekonaniu najpóźniej po styczniowym posiedzeniu RPP. Odbędzie się ono już pod kierownictwem nowego prezesa NBP, który — jak wynika z dostępnych informacji — jest zwolennikiem łagodnej polityki pieniężnej.

Osoba Jana Sulmickiego nadal pozostaje dla rynków zagadką, co wprowadza niepewność. Mimo że od ogłoszenia jego kandydatury minęły dwa dni, przyszły szef NBP nie wypowiedział się o objęciu tego stanowiska i nie przedstawił zarysu swojej przyszłej polityki. Inwestorzy odebrali jego kandydaturę neutralnie, ale przedłużające się milczenie może wzbudzić ich niepokój. Mamy jednak nadzieję, że Jan Sulmicki potrafi dobrze komunikować się z rynkiem i nie zaskoczy go nieoczekiwanymi decyzjami.

Dziś kursy mogą być bardziej zmienne niż wczoraj. Kluczowym wydarzeniem dla rynków walutowych będzie publikacja danych o inflacji w USA. Gdyby wskaźnik ten przekroczył oczekiwany przez analityków, to notowania EUR/USD mogą się znaleźć pod presją spadkową, co przyspieszy wzrosty USD/PLN. Strefa wsparcia dla EUR/USD 1,3100-1,3130 nie powinna zostać jednak naruszona, podobnie jak opór USD/PLN na poziomie 2,9050.

Marek Wołos

Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu