Dolar nabiera sił

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 24-06-2013, 00:00

Dynamiczne umocnienie dolara, któremu towarzyszą zwyżki rentowności amerykańskich papierów skarbowych oraz silna przecena na globalnych rynkach akcji, to dopiero preludium tendencji, które zdominują notowania w drugim półroczu. Stopniowe wycofywanie się Fedu z polityki ilościowego luzowania polityki monetarnej najsilniejsze piętno odciśnie na rynku walutowym i przełoży się na okres długofalowej aprecjacji amerykańskiej waluty.

Rynki obligacji skarbowych państw emerging markets również dotknął silny odpływ kapitału. W Polsce w ostatnich miesiącach inwestorzy zagraniczni zwiększali zaangażowanie, które teraz mocno redukują — i tym należy tłumaczyć słabość złotego. Choć polska waluta (podobnie jak inne z grupy państw wschodzących) nadal będzie pod presją, to możliwe interwencje ze strony NBP w przypadku dużych wahań kursu będą ograniczać skalę deprecjacji.

Dowodów dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki, szczególnie kontrastujących z powolnym wychodzeniem Europy z recesji, możemy spodziewać się także na przełomie czerwca i lipca. Na nastrojach niemieckiego biznesu odzwierciedlanych przez ważny wskaźnik obliczany przez instytut Ifo zaważyć może też katastrofalna w skutkach powódź, która dotknęła w czerwcu znaczny obszar kraju. Natomiast bazując na wysokich wartościach najważniejszych regionalnych wskaźników koniunktury Philly Fed i NY Empire State, spodziewamy się powrotu indeksu ISM dla przemysłu powyżej granicznego poziomu 50 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała DM TMS Brokers

Polecane