Dolar nie ma lekko

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
16-04-2015, 19:07

Podczas dzisiejszej sesji ponownie dolar amerykański należy nie tylko do najsłabszych walut w koszyku G10, ale również na szerokim rynku. Najmocniejszą walutą w stosunku do USD był z kolei dolar australijski za sprawą dobrych danych z tamtejszego rynku pracy. Złoty zachowywał się dzisiaj bardzo stabilnie.

Zdecydowanie najmocniejszą walutą dzisiejszego dnia był dolar australijski, który umacniał się przez większość dnia do dolara amerykańskiego o ponad 1%. Zatrudnienie w Australii wzrosło o 37,7 tys. co stanowi zdecydowany wzrost wobec poprzedniego odczytu na poziomie 15,6 tysięcy, który został zrewidowany w górę aż do 42 tysięcy. Jak widać w dalszym ciągu model wykorzystywany do szacowania przyrostu zatrudnienia w Australii sprawia pewne problemy. Co więcej spadła również stopa bezrobocia do 6,1% przy poprzednim lutowym odczycie 6,3%.  Lepsze dane mogą oznaczać brak cięcia stóp ze strony RBA, na co z pewnością czekało część uczestników rynku.

Dolar amerykański cierpi z kolei ostatnio ze względu na słabsze odczyty danych makroekonomicznych, które mogą spowodować oddalenie się podwyżki stóp procentowych w czasie. Dzisiaj poznaliśmy odczyt wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane wypadły powyżej rynkowego konsensusu, ale poniżej 300 tysięcy, co jest jednak pozytywnym akcentem dla dolara. W przypadku rynku nieruchomości, rynkowy konsensus zakładał spore odbicie w stosunku do lutowych danych, ze względu na zakończenie jednej z ostrzejszych zim ostatnich lat. Dane pokazały jednak, że rynek nieruchomości podnosi się nieco wolniej niż oczekiwano. Z drugiej strony nie należy traktować tych danych jako kluczowych, gdyż znaczenie rynku nieruchomości dla wzrostu gospodarczego nie jest już tak znaczące jak w poprzednich latach.

Polski złoty zachowywał się dzisiaj raczej stabilnie. Zyskiwał on znacząco do dolara amerykańskiego, co oczywiście jest wynikiem znacznego wzrostu na parze EURUSD. Na godzinę 18:00 za dolara musieliśmy płacić: 3,7447 zł, za euro: 4,0205 zł, za funta: 5,5844 zł oraz za franka: 3,9077 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dolar nie ma lekko