Dolar silny, złoty spokojny

Kamil Pastor, analityk SpotData
opublikowano: 12-12-2018, 22:00

W grudniowej edycji raportu SpotData Research o zmianach kursów walut i stóp procentowych opisaliśmy najważniejsze tendencje na rynkach walutowych. Oto trzy najważniejsze.

1. Dolar nadal pozostaje silny

Indeks dolara cały czas utrzymuje się tuż pod półtorarocznymi szczytami sprzed miesiąca. Tak jak wcześniej dolar umacniał się dzięki globalnym napływom napędzającym hossę na giełdzie nowojorskiej, tak teraz pozostaje silny za sprawą ucieczki inwestorów do bezpiecznych przystani. Jednak w miarę słabnięcia wpływu cięć podatków na gospodarkę USA oraz oddalania się kontynuacji podwyżek stóp Fedu zbliżać się będzie rynkowy zwrot. Oznaczać to może mocniejsze euro.

2. Niestabilny funt czeka na brexit

Notowania funta, którego zmienność jest największa wśród walut gospodarek rozwiniętych, zeszły w tym tygodniu względem dolara najniżej od 20 miesięcy. Funt prawdopodobnie będzie poruszał się chaotycznie aż do momentu, gdy przybliży się scenariusz bądź twardego, bądź miękkiego brexitu. W pierwszym wypadku jego wartość może spaść do 1,10-1,15 USD (zwłaszcza gdyby towarzyszyły temu nowe wybory i objęcie teki premiera przez Jeremy’ego Corbyna), w drugim — wzrosnąć powyżej 1,40 USD.

3. Złoty oazą spokoju

Od czterech miesięcy notowania złotego do euro utrzymują się w wąskim paśmie wahań ograniczonym pułapami 4,26 oraz 4,34 PLN. Stabilności krajowej waluty podkopać nie zdołały afera KNF, słabsze dane z przemysłu, oddalający perspektywę podwyżki stóp RPP brak presji inflacyjnej, ani zawirowania na globalnych rynkach. Stąd też oczekiwać można odsunięcia w czasie ewentualnych decyzji o podwyżkach stóp.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów SpotData Research, które sygnalizują i analizują szanse i ryzyka biznesowe. Więcej szczegółów na temat SpotData Research na stronie internetowej www.spotdata.pl/research © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Pastor, analityk SpotData

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu