Dolar testuje 3 zł, euro może testować poziom 4 zł

Marcin Kiepas
04-05-2010, 12:59

Złoty we wtorek wyraźnie traci na wartości na fali osłabienia euro i obaw inwestorów o przyszłość Strefy Euro wywołanych kłopotami z zadłużeniem krajów Południowej Europy. O godzinie 12:48 USD/PLN testował poziom 3,0098 zł, a EUR/PLN 3,9521 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 2,9547 zł i 3,9218 zł.

W weekend ministrowie finansów Strefy Euro poparli pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 110 mld euro. To jednak nie wystarczyło do wygaszenia obaw o przyszłość Strefy Euro. Inwestorzy obawiają się bowiem już nie tylko o sytuację Grecji, ale również o sytuację innych borykających się z nadmiernym zadłużeniem członków Strefy Euro. Przede wszystkim Hiszpanii i Portugalii. Konsekwencją są dzisiejsze spadki na tamtejszych giełdach oraz wzrosty rentowności ich obligacji i ubezpieczenia długu. To wszystko zwiększa awersję do ryzyka, pośrednio osłabiając złotego i inne waluty regionu. Spadek kursu EUR/USD w okolice 1,31 z 1,32 wczoraj, dodatkowo ten proces pogłębia.

Dziś humorów inwestorom nie zdołała poprawić publikacja kwietniowego odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora produkcyjnego. Wprawdzie pozostał on na wysokim poziomie 52,5 pkt. Rynek jednak oczekiwał wzrostu do 53 pkt.

Mające miejsce w ostatnim tygodniu kwietnia osłabienie złotego zmieniło układ sił na wykresach. Przede wszystkim EUR/PLN. Wybicie powyżej 3,90 zł doprowadziło do wyrysowania niewielkiej formacji odwróconej głowy z ramionami, co może już wkrótce zaowocować testem psychologicznego oporu 4 zł. Znacznie tego poziomu jest jednak na tyle duże, że jego trwałe pokonanie wydaje się być obecnie mało prawdopodobne.
Sytuacja na wykresie USD/PLN będzie natomiast uzależniona od zachowania tej pary na poziomie strefy podażowej 3,0000-3,0139 zł, jaką tworzy psychologiczny poziom 3 zł oraz lokalne szczyty z lutego br. na wykresie godzinowym i dziennym. Jej pokonanie otworzy drogę w kierunku 3,16 zł (najbliższy liczący się opór). Odbicie natomiast może zaowocować powrotem do 2,85 zł.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dolar testuje 3 zł, euro może testować poziom 4 zł