Dolar udanie rozpoczął Nowy Rok

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 03-01-2014, 00:00

Dolar umocnił się wczoraj wobec większości walut z grona G-10 oraz rynków wschodzących. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3630, czyli najniższego poziomu od dwóch tygodni.

Wspólnej waluty nie wsparły nawet lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu z Hiszpanii oraz Włoch, czyli dwóch spośród krajów najsilniej dotkniętych spowolnieniem gospodarczym. Wzrost indeksu PMI dla Włoch do najwyższego poziomu od ponad 2,5 roku oraz powrót wskaźnika dla Hiszpanii powyżej 50 pkt (oddziela on rozwój od regresu w sektorze), wskazują jednak na to, że poprawa koniunktury dociera również do peryferii strefy euro. Sądzimy, że w najbliższych dniach i tygodniach słabość euro względem dolara będzie się utrzymywać. Do spadku kursu EUR/ USD powinna przyczynić się perspektywa intensyfikacji ograniczania programu skupu aktywów prowadzonego przez Rezerwę Federalną.

Złoty od rana tracił na wartości. Kurs EUR/ PLN wzrósł pod 4,17 zł, a USD/PLN do 3,0550. Polskiej walucie nie pomógł nieoczekiwany spadek indeksu PMI dla przemysłu za grudzień. Jego wartość wciąż jednak wskazuje na postępujące ożywienie w sektorze, a grudniowy spadek traktujemy jedynie jako krótkoterminowe spowolnienie poprawy koniunktury. W kolejnych dniach oczekujemy dalszego osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN powinien powrócić pod górne ograniczenie przedziału wahań z ostatnich tygodni (4,21).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu