Dolar ważniejszy niż miedź

Rozmawiał: Kamil Kosiński
opublikowano: 16-10-2017, 22:00

3 PYTANIA DO... MARCINA STEBAKOWA, WICEDYREKTORA DZIAŁU ANALIZ VESTOR DOMU MAKLERSKIEGOX

1 Jaka jest korelacja kursu KGHM i cen miedzi?

Marcin Stebakow
Zobacz więcej

Marcin Stebakow Marek Wiśniewski

Korelacja kursu z ceną miedzi jest bardzo wysoka. Według naszych szacunków, z ceną miedzi wyrażoną w dolarach amerykańskich współczynnik korelacji wynosi 0,92, a w złotych — 0,82.

2 Ile zatem kosztowałyby akcje KGHM, gdyby kurs dolara był na tym samym poziomie co jest, a miedź kosztowała 7400 USD za tonę?

Przy 6400 USD za tonę miedzi spółkę matkę (KGHM SA) wyceniam na 130 zł w przeliczeniu na akcję. Zakładam jednak równocześnie, że kurs dolara wyniesie 3,65 zł. Patrzenie na kurs KGHM wyłącznie przez pryzmat ceny miedzi, przy pominięciu ważniejszego czynnika, jakim jest kurs dolara, nie jest do końca właściwe. Ale w uproszczeniu, wzrost cen miedzi do 6800 USD powinien spowodować wzrost cen akcji o 14 zł. Kolejne 400 USD to wzrost wyceny o kolejne 14 zł.

3 Czyli można założyć, że gdyby miedź kosztowała 7400 USD za tonę, to KGHM ma na tyle wysoki udział w indeksie WIG, że wyciągnąłby go na historyczny rekord…

Generalnie im droższy surowiec, tym wyżej powinien być kurs akcji. Ale zdarzały się okresy, gdy to powiązanie nie działało. Poza tym cenę 7400 USD za tonę można uznać obecnie za bardzo wysoką. Na rynek metalu działają czynniki fundamentalne, czyli popyt przemysłowy albo zainteresowanie inwestorów finansowych. Operowanie kwotą 7400 USD za tonę na podstawie analizy technicznej i wyznaczanie na jej podstawie potencjału zwyżki kursu czy indeksu nie ma sensu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu