Dolar wyraźnie słabszy

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 12-04-2016, 12:05

Początek tego tygodnia przyniósł osłabienie waluty amerykańskiej.

Indeks dolarowy znalazł się na nowych tegorocznych minimach. Notowania eurodolara zakończyły poniedziałkową sesję w okolicach otwarcia. Podczas swojego wczorajszego wystąpienia szef oddziału Fed w Nowym Jorku nawoływał do rozważnego i stopniowego zacieśniania polityki monetarnej ze względu na niepewność związaną z perspektywami dla amerykańskiej gospodarki. Dudley zwrócił uwagą, że niskie oczekiwania inflacyjne stanową czynnik ryzyka, jeśli chodzi o powrót inflacji do celu.  W jego opinii Fed powinien rozważnie podejmować decyzje o dalszej normalizacji polityki pieniężnej, gdy ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o ewentualne cięcie kosztu pieniądza w sytuacji kiedy perspektywy dla gospodarki ulegną pogorszeniu. Z kolei Robert Kaplan z Fed stwierdził, że nie widzi potrzeby kolejnej podwyżki stóp procentowych już w kwietniu ze względu na nieco słabsze dane z pojawiające się z gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale tego roku, jednak nie wyklucza możliwości zajścia takiego zdarzenia w czerwcu 2016. Zgodnie z prognozami oddziału Fed w Atlancie tempo wzrostu gospodarczego w USA w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku utrzymywało się poniżej 1,0%, a więc było niższe niż wcześniejsze prognozy. Podczas wtorkowej sesji dolar pozostaje wyraźnie słabszy względem pozostałych walut w oczekiwaniu na kolejne wystąpienia członków FOMC – dzisiaj będzie przemawiał Harker, Lacker i Williams. Najbardziej USD traci w stosunku do bardziej ryzykownych walut takich walut jak AUD, RUB, NOK czy CAD, co ma również związek z odbiciem na rynku ropy naftowej.

Złoty nieznacznie zyskał na wartości wobec głównych walut podczas poniedziałkowej sesji, natomiast w dniu dzisiejszym pozostaje wyraźnie słabszy. Opublikowane dane o inflacji CPI w Polsce były zgodne z wcześniejszym odczytem  (-0,9% r/r). Z kolei dzisiaj na rynek napłyną dane o inflacji bazowej. Analitycy oczekują, że inflacja nie uwzględniająca cen żywności i energii obniżyła się w marcu do -0,2% z -0,1%  w skali roku.  Utrzymanie takiej tendencji byłoby niepokojące i zapewne zaowocowałoby bardziej gołębią retoryką ze strony RPP. Jak na razem najprawdopodobniej Rada będzie tylko monitorowała bieg wydarzeń, nie decydując się na zmiany w polityce monetarnej.

Początek tygodnia przyniósł silne umocnienie waluty brytyjskiej. Dzisiaj sentyment do funta również pozostaje lepszy. Opublikowane dane odnośnie inflacji CPI i PPI były nieco lepsze od prognoz. Inflacja CPI w marcu przyśpieszyła do 0,5% z 0,3% rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu 0,4% r/r, z kolei inflacja bazowa CPI wyniosła 1,5% r/r wobec 1,2%r/r w lutym i prognozowanych 1,3% r/r. Ceny producentów spadły w marcu natomiast o 0,9% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego spadku o 1,0% r/r. Jeśli w kolejnych miesiącach ta pozytywna tendencja utrzymałaby się, to należałoby się spodziewać zmiany w retoryce Banku Anglii. Na razie jednak w obliczu niepewności związanej z pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, powyższe dane mają drugorzędne znaczenie.

GBPUSD

Od początku tego tygodnia funt pozostaje mocniejszy względem dolara. Dzisiaj notowaniom tej pary udało się skutecznie wyjść powyżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym oraz górnego ograniczenia chmury ichimoku. Słabość dolara powinna pomóc wzrostom na tej parze. Z technicznego punktu widzenia para powinna kierować się obecnie w okolice oporu w rejonie 1,4420, gdzie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali D1 oraz linia poprowadzona po maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie w postaci górnego ograniczenia chmury znajduje się na poziomie 1,4250.

USDCAD

Notowania USDCAD powróciły w okolice strefy wsparcia 1,2831/61 wyznaczonej przez minima z 28.VII.2015 i 15.X.2015 oraz 31.III.2016 r. Przełamanie tej strefy otworzy drogę do pogłębienia spadków – w skali dziennej kolejnym ważnym wsparcie pozostaje rejon 1,2500, gdzie przebiega 78,6% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 1,1919 oraz szczyty z przełomu maja/czerwca 2015 r. W przypadku ponownego wybronienia tej strefy USDCAD powinien kierować się w stronę najbliższego oporu w okolicy 1,2920.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane