Dom Development na fali wzrostu

opublikowano: 04-04-2018, 22:00

Największy deweloper w Polsce poprawia sprzedaż i zmienia formę wykonawstwa swoich inwestycji.

W I kwartale 2018 r. Dom Development sprzedał 848 lokali, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Aż o 81 proc. wzrosła natomiast w tym czasie liczba mieszkań przekazanych do użytku, która sięgnęła 417.

Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, kurcząca się podaż mieszkań przy nadal silnym popycie wywołała presję na wzrost cen.
Zobacz więcej

SŁUPKI W GÓRĘ

Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, kurcząca się podaż mieszkań przy nadal silnym popycie wywołała presję na wzrost cen. Fot. ARC

— Popyt wciąż był silny, wspierały go niskie stopy procentowe, rosnący poziom PKB i płac i praktyczny brak bezrobocia na największych rynkach. Migracja do dużych miast i perspektywa utrzymania niskich stóp procentowych zachęcały klientów indywidualnych do inwestowania w nieruchomości. Nadal prawie 40 proc. naszej sprzedaży pochodzi z transakcji gotówkowych — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

W ocenie zarządu spółka jest dobrze przygotowana do wykorzystania silnego popytu na każdym z rynków, na których działa.

— Jakość i wielkość naszego banku ziemi pozwalają na utrzymywanie atrakcyjnej oferty. Plany inwestycyjne na 2018 r. zakładają wprowadzenie do budowy większej liczby lokali niż w minionym, rekordowym roku — zapewnia Jarosław Szanajca.

Zwraca jednocześnie uwagę, że sytuacja w branży nie należy do najłatwiejszych, na co wpływająprzede wszystkim: duża konkurencja na rynku gruntów i wydłużające się procedury administracyjne.

— Dodatkowo widoczne są problemy sektora budowlanego i rosnące koszty wykonawstwa związane z niedoborem pracowników, presją na wzrost wynagrodzeń i rosnącymi cenami materiałów — tłumaczy Jarosław Szanajca.

Aby lepiej radzić sobie chociaż z częścią tych utrudnień, zarząd spółki podjął decyzję o zdywersyfikowaniu sposobu realizacji inwestycji. Dotychczas obiekty Dom Development były budowane przez zewnętrznych generalnych wykonawców. Teraz firma zamierza skorzystać z wiedzy i doświadczenia przejętego w czerwcu 2017 r. trójmiejskiego dewelopera Euro Styl, który za pośrednictwem własnej firmy wykonawczej od lat z powodzeniem realizuje swoje inwestycje.

Prezes Dom Development zapewnia, że spółka będzie stopniowo wprowadzała inwestycje realizowane własnymi siłami, które docelowo będą uzupełniać dotychczasowy model współpracy z zewnętrznymi generalnymi wykonawcami.

Zdaniem analityków, dobra passa Grupy Dom Development trwa już od dłuższego czasu. W 2017 r. deweloper sprzedał rekordowe 3975 mieszkań, czyli o 45 proc. więcej w porównaniu z 2016 r. Grupa odnotowała także rekordową liczbę przekazań do użytku: do nabywców trafiło 2929 lokali. Deweloper poszczycił się również wysokim zyskiem netto na poziomie 190,8 mln zł, co oznacza wzrost o 52 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Przychody ze sprzedaży spółki poszły natomiast w górę o 22 proc. i sięgnęły 1404,7 mln zł.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu Rynek- Pierwotny.pl, Dom Development ponownie zaprezentował swoiste mistrzostwo w zarabianiu na deweloperce.

— Akcjonariusze spółki mogą mieć wyjątkowe powody do świętowania. Deweloper bowiem od lat swoje zyski w całości wypłaca w formie dywidendy. W bieżącym roku do podziału może to być aż 191 mln zł — mówi Jarosław Jędrzyński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu