Dom Development na fali wzrostu

04-04-2018, 22:00

Największy deweloper w Polsce poprawia sprzedaż i zmienia formę wykonawstwa swoich inwestycji.

W I kwartale 2018 r. Dom Development sprzedał 848 lokali, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Aż o 81 proc. wzrosła natomiast w tym czasie liczba mieszkań przekazanych do użytku, która sięgnęła 417.

SŁUPKI W GÓRĘ
Zobacz więcej

SŁUPKI W GÓRĘ

Zdaniem Jarosława Szanajcy, prezesa Dom Development, kurcząca się podaż mieszkań przy nadal silnym popycie wywołała presję na wzrost cen. Fot. ARC

— Popyt wciąż był silny, wspierały go niskie stopy procentowe, rosnący poziom PKB i płac i praktyczny brak bezrobocia na największych rynkach. Migracja do dużych miast i perspektywa utrzymania niskich stóp procentowych zachęcały klientów indywidualnych do inwestowania w nieruchomości. Nadal prawie 40 proc. naszej sprzedaży pochodzi z transakcji gotówkowych — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

W ocenie zarządu spółka jest dobrze przygotowana do wykorzystania silnego popytu na każdym z rynków, na których działa.

— Jakość i wielkość naszego banku ziemi pozwalają na utrzymywanie atrakcyjnej oferty. Plany inwestycyjne na 2018 r. zakładają wprowadzenie do budowy większej liczby lokali niż w minionym, rekordowym roku — zapewnia Jarosław Szanajca.

Zwraca jednocześnie uwagę, że sytuacja w branży nie należy do najłatwiejszych, na co wpływająprzede wszystkim: duża konkurencja na rynku gruntów i wydłużające się procedury administracyjne.

— Dodatkowo widoczne są problemy sektora budowlanego i rosnące koszty wykonawstwa związane z niedoborem pracowników, presją na wzrost wynagrodzeń i rosnącymi cenami materiałów — tłumaczy Jarosław Szanajca.

Aby lepiej radzić sobie chociaż z częścią tych utrudnień, zarząd spółki podjął decyzję o zdywersyfikowaniu sposobu realizacji inwestycji. Dotychczas obiekty Dom Development były budowane przez zewnętrznych generalnych wykonawców. Teraz firma zamierza skorzystać z wiedzy i doświadczenia przejętego w czerwcu 2017 r. trójmiejskiego dewelopera Euro Styl, który za pośrednictwem własnej firmy wykonawczej od lat z powodzeniem realizuje swoje inwestycje.

Prezes Dom Development zapewnia, że spółka będzie stopniowo wprowadzała inwestycje realizowane własnymi siłami, które docelowo będą uzupełniać dotychczasowy model współpracy z zewnętrznymi generalnymi wykonawcami.

Zdaniem analityków, dobra passa Grupy Dom Development trwa już od dłuższego czasu. W 2017 r. deweloper sprzedał rekordowe 3975 mieszkań, czyli o 45 proc. więcej w porównaniu z 2016 r. Grupa odnotowała także rekordową liczbę przekazań do użytku: do nabywców trafiło 2929 lokali. Deweloper poszczycił się również wysokim zyskiem netto na poziomie 190,8 mln zł, co oznacza wzrost o 52 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Przychody ze sprzedaży spółki poszły natomiast w górę o 22 proc. i sięgnęły 1404,7 mln zł.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu Rynek- Pierwotny.pl, Dom Development ponownie zaprezentował swoiste mistrzostwo w zarabianiu na deweloperce.

— Akcjonariusze spółki mogą mieć wyjątkowe powody do świętowania. Deweloper bowiem od lat swoje zyski w całości wypłaca w formie dywidendy. W bieżącym roku do podziału może to być aż 191 mln zł — mówi Jarosław Jędrzyński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dom Development na fali wzrostu