Dom Development osłabł

ANP
opublikowano: 25-08-2010, 00:00

Mniej oddanych mieszkań przełożyło się na niższe przychody. Spółka skorygowała więc całoroczne plany.

Mniej oddanych mieszkań przełożyło się na niższe przychody. Spółka skorygowała więc całoroczne plany.

Na ponad 4 miesiące przed końcem roku władze Dom Development wiedzą już, że nie zrealizują planu przekazania do użytku około 800 lokali w całym roku.

— Szacujemy, że będzie to około 730 lub 700 mieszkań. Czyli w samym drugim półroczu przekażemy odpowiednio 270 albo 240 lokali. Przyczyna spadku liczby mieszkań przekazywanych do użytku to m.in. bardzo duże zainteresowanie klientów ofertą mieszkań pod klucz. A wykańczanie lokali trwa i może przedłużać oddanie ich nawet o trzy miesiące — tłumaczy Janusz Zalewski, wiceprezes Dom Development.

W pierwszym półroczu spółka oddała 458 mieszkań. To dało jej zaledwie 303,7 mln zł sprzedaży po pierwszym półroczu 2010 r. (wobec 868 oddanych mieszkań i 382,6 mln zł przychodów w tym samym okresie w 2009 r.). Zysk netto spółki po sześciu miesiącach roku stopniał do 25 mln zł z 64,2 mln zł r/r.

— Drugi kwartał powinien być lepszy od pierwszego, a nie był — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Zapewnia jednak, że spółka ma duży potencjał.

— Moglibyśmy rozpocząć jeszcze w tym roku budowę około 1,9 tys. mieszkań, ale pewnie będzie mniej. To będzie zależeć od dalszej sprzedaży lokali — dodaje Jarosław Szanajca.

W I kwartale Dom Development sprzedał 343 mieszkania, uwzględniając rezygnacje (17), a w II — 312 lokali (18 rezygnacji).

Obecnie Dom Development, z około 13-procentowym udziałem w rynku, jest największym deweloperem w stolicy. Spółka realizuje 8 inwestycji na prawie 1,5 tys. mieszkań.

W pierwszym półroczu za około 50 mln zł kupiła nieruchomości na Bemowie i Woli.

— Planujemy zakupy kolejnych gruntów, ale nie odczuwamy presji, bowiem obecny bank ziemi szacujemy na około pięć lat — zapewnia Jarosław Szanajca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu