Dom Development schodzi z marż

  • Emil Górecki
opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Rynek słaby, więc nawet lider rynku traci dynamikę. Ale sejf ma nadal pełny.

O kondycji branży deweloperskiej mówią zeszłoroczne wyniki finansowe największego dewelopera na rynku — Dom Development. Co prawda, jego przychody wzrosły o 47 proc. w porównaniu z 2011 r., ale dynamika zysku netto wyniosła jedynie 11 proc. Spółka zaksięgowała 851,4 mln zł przychodów i 91,2 mln zł czystego zysku. Marża brutto ze sprzedaży spadła z 33 do 24 proc. Te liczby to konsekwencja dobrej sprzedaży mieszkań z ostatnich dwóch lat.

— To spory spadek, ale pokazuje obraz rynku. Satysfakcjonuje nas marża powyżej 20 proc. — mówi Janusz Zalewski, wiceprezes ds. finansowych.

Spada też średnia wartość sprzedawanego mieszkania. W 2012 r. spółka sprzedawała lokale średnio po 432 tys. zł, a rok wcześniej po 451 tys. zł. — Zeszły rok był rekordowy pod względem liczby przekazanych mieszkań — 1970. Na bardzo trudnym rynku nasze wyniki sprzedaży są dobre, choć na początku roku liczyliśmy na lepsze — mówi Jarosław Szanajca, prezes spółki.

— W obecnych warunkach nie ma możliwości zwiększenia marży. W przyszłym roku oddamy do użytku mniej mieszkań, dlatego zysk netto będzie mniejszy — dodaje Janusz Zalewski. Rok bez programu wsparcia mieszkalnictwa, z trudami finansowania, niedoskonałą ustawą deweloperską i słabością gospodarki Dom Development ma przetrwać z zerowym zadłużeniem nettoi 411 mln zł gotówki. Mimo to analitycy już nie zachęcają inwestowania w Dom Development. W tym roku pięć domów maklerskich zarekomendowało sprzedaż akcji.

— Systematyczne dobre wyniki wywindowały wycenę spółki do poziomu 13,5 razy zysk, co jest już wysokim wskaźnikiem. Rok zapowiada się słabo dla całej branży, więc nawet najlepszemu trudno będzie płynąć pod prąd. Szacujemy, że wynik netto po 2013 r. wyniesie tylko 61 mln zł — mówi Maria Mackiewicz z Espirito Santo.

Dom Development ogranicza już apetyt na nowe inwestycje. W sprzedaży ma 2 tys. lokali, a w planach — rozpoczęcie dużej inwestycji przy ul. Powązkowskiej w Warszawie, osiedla przy ul. Grota-Roweckiego we Wrocławiu i zależnie od wyników sprzedaży kolejnych etapów już budowanych inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu