Dominowała wyprzedaż

Marek Druś
23-07-2002, 00:00

Amerykańskie giełdy ponownie ugięły się pod ciężarem wiadomości o kłopotach finansowych spółek oraz niejasnych powiązaniach między bankami a największymi bankrutami, Enronem i WorldCom. W pierwszej części sesji za oceanem rynek pogrążył się w spadkach, Dow Jones spadł poniżej 8000 pkt. Druga część notowań wykazała jednak, że przecenione akcje znajdują nabywców.

Wbrew oczekiwaniom, rynek docenił ogłoszenie niewypłacalności przez WorldCom. Dobrze przyjęto również zapowiedź restrukturyzacji koncernu. Akcje spółki drożały, w szczytowym momencie jej kurs rósł niemal 80 proc. Znacznie gorsze skutki miała redukcja prognozy tegorocznych wyników Bell South, jednego z największych amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych działających na rynkach lokalnych. Akcje spółki staniały, podobnie jak innych przedstawicieli tego segmentu rynku, m.in. SBC Communications i Verizon. Fatalny dzień miały blue chipy z branży finansowej. Spadły ceny papierów Citigroup, J. P Morgan i American Express. W przypadku pierwszych dwóch firm do wyprzedaży skłania inwestorów niejasna sytuacja wokół zaangażowania w finansowanie Enronu i WorldCom, kiedy było wiadomo, że grozi im bankructwo.

W Europie panowały fatalne nastroje w czym miała udział wieści o WorldCom. Indeksy spadły do poziomu z połowy lat 90. Zniżkom przewodziły spółki ubezpieczeniowe i naftowe. Pierwszym zaszkodziła znaczna redukcja prognozy tegorocznego zysku przez holenderski Aegon. Inwestorzy zdają sobie także sprawę, że przeceny na giełdach oznaczają spadek wartości aktywów ubezpieczycieli. Spółki naftowe taniały w związku ze spadkiem kursu ropy po pogłoskach o możliwości opuszczenia OPEC przez Nigerię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dominowała wyprzedaż