Domy, biura i miasta zdalnie sterowane

opublikowano: 28-03-2016, 22:00

W kolejnej dekadzie sporo pieniędzy pójdzie na rozwój aplikacji i produktów IoT (Internet Rzeczy) związanych z rynkiem nieruchomości.

Rośnie popularność koncepcji inteligentnych miast. Eksperci oceniają, że w ciągu najbliższych 10 lat zwiększy się nacisk na rozwój produktów IoT skierowanych do rynku nieruchomości, zarówno komercyjnego, jak i mieszkaniowego. Według prognoz międzynarodowej agencji badawczej Navigant Research sprzedaż aplikacji i akcesoriów do zdalnego sterowania różnymi parametrami w mieszkaniach na całym świecie przekroczą w 2025 r. wartość 330 mld USD.

UPOWSZECHNIANIE:
UPOWSZECHNIANIE:
Według Jakuba Zagórskiego, dyrektora marketingu w Skanska Residential Development Poland uproszczenie obsługi inteligentnych instalacji, a także spadek ich cen sprawia, że stają się one standardem we współczesnych budynkach komercyjnych i mieszkalnych.
Marek Wiśniewski

— Wygoda konsumentów jest głównym czynnikiem sprzyjającym wykorzystaniu wszystkich tego typu nowinek technologicznych. Rozwiązania, które nie dają człowiekowi korzyści, szybko wypadają z rynku. 22 proc. respondentów wskazuje na bezpieczeństwo danych jako główną barierę dla szybkiej akceptacji rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy czy technologie M2M — mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nisza IoT

Jednym z kluczowych segmentów wykorzystujących IoT będzie branża nieruchomości komercyjnych, przede wszystkim biurowców. Coraz więcej pracowników oczekuje dziś wykorzystania w miejscu pracy nowoczesnych technologii, automatyzujących czynności i umożliwiających zdalne zarządzanie niektórymi zadaniami, jak chociażby rozliczanie czasu pracy, poprawa bezpieczeństwa IT czy minimalizowanie zużycia energii w budynku. Już teraz dostępne są systemy BMS (z ang. Building Management Systems), które monitorują oświetlenie, ogrzewanie i wentylację pomieszczeń w budynku. Rozwiązanie to nie tylko przyczynia się do poprawy komfortu pracowników, lecz także zmniejsza rachunki. Automatyczna regulacja światła pozwala zaoszczędzić do 75 proc. energii. Na rynku dostępne są też np. systemy, które pozwalają monitorować frekwencję w pracy. Technologie tego typu mogą zostać wdrożone w postaci aplikacji na smartfona, która np.

włącza światła, gdy zatrudniony wejdzie do danego pomieszczenia, lub gasi, gdy je opuści. — Nowe technologie zmieniają biura w inteligentne przestrzenie, które mogą wspierać zespoły w wykonywanych zadaniach. Jak pokazują analizy dotyczące preferencji pracowników, niemal połowa badanych przedstawicieli pokolenia Y oczekuje, że ich pracodawcy będą inwestowali w nowe technologie, bez względu na koszty, jakie się z tym wiążą — komentuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor do spraw handlu i marketingu w Mikomax Smart Office.

Zmiana pokoleniowa

Według prognoz Navigant Research, w ciągu najbliższych 10 lat na popularności będą zyskiwały rozwiązania zdalnego sterowania temperaturą, oświetleniem, pomiarem zużycia energii czy bezpieczeństwem nie tylko w biurach, lecz także w mieszkaniach.

— To zmiana inicjowana przez młodych, którzy dorastają w świecie pełnym technologii. Przedstawiciele generacji Y dwa razy chętniej niż osoby z pozostałych pokoleń deklarują, że chcą mieszkać w „mądrzejszych” domach i miastach. Obsługa i instalacja inteligentnych rozwiązań przestaje być wiedzą tajemną, a ceny takich akcesoriów są dziś znacznie bardziej przystępne niż jeszcze 2-3 lata temu. Wystarczy odpowiednia aplikacja i dostęp do smartfona, aby móc wygodnie kontrolować parametry swojego mieszkania — temperaturę, oświetlenie czy zużycie wody — mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu w Skanska Residential Development Poland. Raport Navigant Research wskazuje, że już teraz na rynku mieszkaniowym coraz więcej firm wykorzystuje potencjał tkwiący w aplikacjach i akcesoriach podłączonych do sieci. W Polsce rynek akcesoriów IoT dla mieszkań dopiero się rozwija. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są różnego typu sensory — ruchu, czujniki gazu i dwutlenku węgla, oświetlenie zmierzchowe czy czujniki uruchamiające oświetlenie w danym pomieszczeniu. Jak wynika z badania KPMG, największe korzyści dla konsumentów wynikające z zastosowania nowych technologii to właśnie rozwiązania inteligentnego domu, np. sterowanie urządzeniami AGD, domowym centrum rozrywki, systemem alarmowym, optymalizacją wykorzystania energii elektrycznej itp.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane