Czytasz dzięki

Domy drewniane z 50 mln zł na koncie

opublikowano: 14-07-2019, 22:00

NFOŚiGW jest w przededniu zarejestrowania spółki Polskie Domy Drewniane.

O Polskich Domach Drewnianych od dawna było cicho. Rządowa spółka, która będzie budować ekodomy, miała zacząć działalność w 2018 r., ale do tej pory nie powstała. Pomysł — jak dowiedział się „PB” — nie spalił na panewce.

— Finalizujemy proces rejestracji spółki Polskie Domy Drewniane. Będzie to spółka z 99-procentowym udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 1 proc. będzie należał do Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) — informuje Anna Mańk, wiceprezes NFOŚiGW, który podlega ministrowi środowiska.

Spółka ma już biznesplan na najbliższe półtora roku (do 2020 r.) i zielone światło od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— UOKiK nie widzi przeszkód, aby powołać taki podmiot — deklaruje Anna Mońk.

Spółka, która będzie realizować część programu Mieszkanie+, na początek dostanie od funduszu 50 mln zł.

— Wpłata całego kapitału zakładowego, której dokonamy w najbliższych dniach, umożliwi rejestrację Polskich Domów Drewnianych. Jest na tyle wysoka, aby stanowić niezbędne zabezpieczenie na pierwsze inwestycje — mówi Anna Mańk.

Znana jest też lokalizacja pierwszej inwestycji, ale NFOŚiGW nie podaje szczegółów. Będzie to działka znajdująca się na obrzeżach jednego z dużych miast.

— Wytypowaliśmy już kilka lokalizacji odpowiednich do inwestycji w przyszłości, ale w pierwszym etapie planujemy na jednej projekt pilotażowy, który ma pokazać, czy biznesplan się sprawdza — ujawnia Anna Mońk.

Kluczowa dla spółki jest współpraca z Lasami Państwowymi.

— Jesteśmy na etapie rozmów z Lasami Państwowymi, które będą nam dostarczać surowiec, czyli drewno, a także w niektórych przypadkach wolne grunty, na których mogłyby być budowane drewniane domy. W przyszłościliczymy także na współpracę z samorządami. Chcemy realizować inwestycje wspólnie z nimi, powołując spółki celowe, tak jak było to do tej pory realizowane w programie Mieszkanie+ — wyjaśnia Anna Mońk.

Spółka będzie budować domy o konstrukcji drewnianej, które — twierdzi Anna Mańk

— są cieplejsze i mniej energochłonne niż murowane (budowane np. z betonu czy pustaków). Z założenia mają być więc bardziej ekologiczne niż bloki stawiane w tradycyjnym budownictwie. Poza tym będą m.in. zasilane ekoprądem z paneli słonecznych instalowanych na dachach. Będą to domy wielorodzinne — trzy-, czteropiętrowe. NFOŚiGW liczy, że pozyska wykonawców na polskim rynku.

— W Polsce są firmy, które wykorzystują technologię opartą na drewnie przy konstruowaniu domów. Gotowe prefabrykaty eksportowane są za granicę — do Niemiec czy Szwecji, a potem często polski rynek z powrotem sprowadza je na własne potrzeby. My chcemy, aby cały proces odbywał się w naszym kraju — wyjaśnia Anna Mańk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane