Domy jednorodzinne nadal są popularniejsze

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 28-09-2004, 00:00

Choć większość klientów z najwyższej półki przypada na Warszawę, to chętnych na apartamenty można znaleźć w Krakowie, Trójmieście czy Zakopanem.

Rynek apartamentowców to przede wszystkim domena Warszawy. Jednak w niektórych polskich miastach deweloperzy chętnie budują tego typu obiekty. W Poznaniu, według raportu opracowanego przez ekspertów Colliers International, do najciekawszych i najpopularniejszych obecnie inwestycji należy budynek przy ul. Mostowej, wybudowany przez Echo Investment (około 6,5 tys. zł za mkw.).

Nie wszędzie jednak sytuacja wygląda podobnie. Na przykład w Katowicach klienci są w stanie zaoferować przeważnie 1,4-1,6 tys. zł za mkw. Górny limit oferowanych w tym mieście stawek stanowi cena 3 tys. zł za mkw. Pułap ten jest rzadko przekraczany. Poza tym częściej niż na apartamenty nabywcy decydują się na domki jednorodzinne.

Jacek Krawczykowski

współwłaściciel biura obrotu nieruchomościami Akme Jarosław Kibiersza & Jacek Krawczykowski, Sopot:

W Trójmieście powstaje wiele tego typu inwestycji. Mieszkaniem w apartamentowcach zainteresowanych jest wiele osób, gotowych zapłacić 5,7-7,5 tys. mkw. Do najciekawszych, realizowanych obecnie należy budowa apartamentowców przy ul. Monte Cassino w Sopocie. Chętnych nie brakuje. Najszybciej sprzedały się najdroższe lokale — za blisko 7,5 tys. za 1 mkw. w stanie surowym zamkniętym.

Stanisław Starzyk

współwłaściciel biura obrotu nieruchomości Traxcon, Zakopane:

Mieszkania z najwyższej półki nie czekają długo na właścicieli. A im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym są droższe. Ze względu na brak terenów budowlanych, ceny samych działek kształtują się na poziomie 100-600 USD za mkw. (360 zł —2,16 tys. zł). Mieszkanie natomiast w apartamentowcu można kupić za 5 do 8 tys. zł za mkw.

Janina Bułaj

właścicielka Biura Obrotu Nieruchomościami Jot-Be, Wrocław:

We Wrocławiu podaż apartamentowców jest dość ograniczona, ze względu na brak odpowiedniej lokalizacji do budowy tego rodzaju budynków. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę to, że rynek tego typu nieruchomości zaczął się tworzyć w naszym mieście mniej więcej rok temu. Wcześniej deweloperzy wprawdzie budowali dość drogie i w dobrych lokalizacjach mieszkania, ale nie były to właściwe apartamentowce.

A co ciekawe — sporą część obecnie realizowanych inwestycji stanowi rewitalizacja starych obiektów — w ten sposób we Wrocławiu powstają piękne, stylowe budynki. Ceny w obecnie powstających apartamentowcach wahają się w granicach 4,5-6,5 tys. zł za mkw.

Iwona Foryś

Instytut Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie:

Szczecin nie ma apartamentowców, podobnych do tych w stolicy. Są tylko budynki mieszkalne o wyższym standardzie (powierzchnia mieszkań i architektura). Nie ma np. obiektów wielorodzinnych z sauną, siłownią, portiernią itp.

Czy w ogóle będzie zapotrzebowanie na takie mieszkania? Trudno wyrokować. Mieszkania o wysokim standardzie w centrum Szczecina w odnowionych kamienicach (zasoby Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego) sprzedają się bez problemu. Więc może i apartamentowiec okazałby się interesujący.

Obecnie jednak klienci z wyższej półki szukają domów jednorodzinnych w dobrych lokalizacjach (na cichych i dobrze skomunikowanych obrzeżach aglomeracji), za które płacą tyle samo co za mieszkanie w apartamentowcu w centrum miasta. Należy zwrócić uwagę, że Szczecin nie jest tak wielką aglomeracją, ma kilka centrów lokalnych i małe zagęszczenie zabudowy. Sam dojazd do centrum miasta z obrzeży drogami o dobrej przepustowości (brak korków w rozumieniu warszawskim) nie zajmuje więcej niż 15-20 minut.

W związku z tym obecnie w mieście są realizowane ciekawe inwestycje zamkniętych osiedli domów jednorodzinnych i małych wielorodzinnych z ochroną i ciekawą aranżacją terenu.

Tomasz Błeszyński

doradca rynku nieruchomości z Łodzi:

Deweloperzy nie budują w Łodzi apartamentowców — nie ma chętnych do ich zakupu czy wynajmu tego rodzaju nieruchomości. Dzieje się tak, ponieważ te mieszkania przeważnie są droższe niż domy jednorodzinne — i Łodzianie mając do wyboru zakup czy najem takiego apartamentowca i wolno stojącego domu, decydują się na to drugie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Domy jednorodzinne nadal są popularniejsze