Donbas o swojej wyższości

Katarzyna Jaźwińska
29-04-2005, 00:00

Ukraiński partner szacuje ofertę dla huty na 2,1 mld zł. Dziś powinno nastąpić rozstrzygnięcie.

W środę Jacek Socha, minister skarbu, ujawnił ceny, jakie zaproponowali Mittal Steel i Donbas na Hutę Stali Częstochowa (HSCz) i majątek Huty Częstochowa. Partnerzy zaoferowali odpowiednio 1,25 i 1,1 mld zł. W konsekwencji wyłączność na negocjacje otrzymał Mittal Steel. Od kilku tygodni mówi się jednak, że to ukraińska oferta była wyższa, ale ponieważ w przetargu kryterium była cena, to sprzedający nie wzięli pod uwagę przedstawionego przez Donbas pakietu inwestycyjnego. Wczoraj ten scenariusz oficjalnie potwierdzili przedstawiciele ukraińskiego partnera.

— Nasz program inwestycyjny jest wart 118 mln EUR, a pakiet socjalny — 120 mln EUR — szacuje Konstanty Litwinow z Donbasu.

Oznacza to, że wartość oferty Donbasu wynosi łącznie 2,1 mld zł.

Przedstawiciele ukraińskiej firmy twierdzą, że oferta inwestycyjna konkurenta jest niższa. Zgodnie z ich wiedzą, Mittal Steel zgodził się na wykonanie inwestycji — już przewidzianych biznesplanem HSCz — wysokości 50 mln EUR.

Do czasu zamknięcia wydania przedstawiciele Mittal Steel nie ustosunkowali się do tych doniesień.

Ukraińska firma zebrała też wypowiedzi prasowe polskich polityków, opublikowane w ostatnich tygodniach. Wynika z nich, że przedstawiciele rządu są zaskoczeni, że została wybrana hinduska oferta i to daje Donbasowi nadzieję na powrót do gry. Czy tak się stanie, wyjaśni się już dziś, bo właśnie mija termin wyłączności na negocjacje dla Mittal Steel. Niewykluczone, że decyzja nie zostanie podjęta. Załoga huty domaga się bowiem wyjaśnień, dotyczących działalności hinduskiego partnera w Mittal Steel Poland (inwestorowi zarzuca się opóźnianie inwestycji i złe traktowanie pracowników).

— Po restrukturyzacji huta powinna trafić na giełdę — uważa Konstanty Litwinow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Donbas o swojej wyższości